...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Září 2017

Na benzince

Včera v 22:43 | Lubomir
Prave velmi zajimava vec,jedeme z Berchtesgadenu a na autobusu odesla vodni pumpa, ctyri hodiny nez nas vyzvedne nahradni bus,jsme na nejake benzince uprostred niceho, lesy, tma. Presto vsechno dnesni den stal za to. Foto v brzke dobe😊

Sen.

Včera v 5:50 | Lubomir Tomik
V této chvíli jsem v autobusu někde na cestě k Berchtesgadenu- chtěl jsem ale jen zaznamenat sen, který se mi zdál
minulý týden nad ránem v Penzionu Atrium v Brně-zvláštní mix živých, zemřelých ,událostí...rozhodně žádná jména.
V pokoji, sedím obličejem ke zdi, za mnou prošla Ona, když jsem se otočil ,zavadila mi rukou o koleno ,podíval jsem se jí do tváře,ale přes její dlouhé vlasy nebylo vidět kdo to vlastně je-střih-sedím s někým na římse nahoře na Slovači, dole pod náma někdo ,kdo letos v lednu zemřel,přistavuje žebřík-volám na něj ,že to nepůjde, ten žebřík je rozbitý, polovina příček je shnilá, některé trčí pod nemožným úhlem ven, on s ním pořád pohybuje, něco ho nutí dostat se k nám nahoru-střih někdo si vstříknul na tvář tekuty dusík -střih probouzím se, všechno si živě pamatuji.Myslím tím ŽIVĚ. Cítil jsem jak voněla. Viděl jsem jeho oči,troubení aut na cestě pod námi....zvláštní.

Satyricon-The ghost of Rome lyrics

Pátek v 23:59
The Ghost Of Rome
Through time, to the waters below
My song, for the silence above

The spirit of promise, on the table of stone
Under my skin-all the life you have ever lived

Seal the law
and pierce through the haze of time
The Ghost of Rome

No life lost behind that veil-just the death of broken hearts
The Ghost of Rome

At night, in the temple we lost
One throne for the kingdom forlorn

The waves of North-No tail broken it is
Over the wall-Veins rush from hate never trapped

Seal the law
and pierce through the haze of time
The Ghost of Rome

No life lost behind that veil-just the death of broken hearts
The Ghost of Rome

Through time, to the waters below

The spirit of promise, on the table of stone
Under my skin-all the life you have ever lived

Seal the law
and pierce through the haze of time
The Ghost of Rome

No life lost behind that veil-just the death of broken hearts
The Ghost of Rome

Víme-li...

Pátek v 17:29
Elizabeth Margulis-
"Víme-li,co bude ve skladbě následovat,při poslechu předbíháme a její další část si představujeme, ještě než ve skutečnosti zazní. Tento typ před-poslechu v člověku vzbuzuje pocit,že se na hudbě podílí."
Domnělou účast na povědomé hudbě prý řada lidí vnímá jako vysoce příjemný zážitek,protože napodobuje účast ve společenství.
Tato myšlenka nutí k vážnému zamyšlení. Má-li Margulis pravdu,znamená to, že stroj na hudbu ve skutečnosti neovládají hudební vydavatelství, rozhlasové stanice ani autoři hitů. Oním loutkářem je nakonec lidský mozek.
z knihy Stroj na hity od Johna Seabrooka

Míváte z hudby husí kůži? Možná máte zvláštní mozek

Pátek v 11:46
Matthew Sachs, student Harvardovy univerzity, loni studoval lidi, jimž muzika uměla způsobit mrazení v zádech, zrychlení nebo zpomalení srdečního tepu, "knedlík v krku", změnu v dechové frekvenci a další neobvyklé projevy. Během výzkumu, jehož výsledky uveřejnil v časopise Oxford Academic, pořídil scany mozku 20 studentů - deseti z nich přitom hudba způsobovala výše zmíněné stavy, deseti nikoli.
Sachs zjistil, že ti, kteří při poslechu cítili fyzické a emocionální pohnutí, mají odlišnou strukturu mozku než ostatní. Mají vyšší počet nervových vláken propojujících sluchovou kůru a oblasti mozku, které zpracovávají emoce. V takovém mozku probíhá intenzivnější výměna vzruchů a bohatší komunikace než u ostatních.
"Došel jsem k názoru, že vyšší počet vláken a lepší propojení dvou částí mozku znamená vyšší úroveň zpracování podnětů," řekl Sachs pro web Neuroscience News.
To znamená, že pokud míváte z hudby husí kůži, nejspíš jste schopni prožívat silnější a intenzivnější emoce. Tyto pocity mohou být také spojeny se vzpomínkami, které v lidech vyvolávají konkrétní písně, což se v laboratoři nedá příliš dobře ověřit.
Tato studie byla co do počtu subjektů velmi malá, Sachs se už prý chystá na další. Ta by se měla soustředit na mozkovou aktivitu při poslechu písní, které vzbuzují konkrétní reakce u konkrétních lidí.
Doufá, že se mu tak podaří zjistit, co z hlediska neurologie způsobuje tyto projevy a jak by se eventuálně emoce a hudba daly využít třeba pro léčbu psychických poruch a onemocnění. Například depresivní lidé často zažívají pocit, že se nedokážou radovat z každodenních prožitků. Možná by jim právě poslech hudby a jeho zpracování při psychoterapii mohly pomoci navrátit se k prožívání, a tím i k životu.


Pravidlo tří...

Čtvrtek v 20:21
,,říká se, že v průzkumu můžete pracovat jen s lidmi, kteří už písničku znají -říká Guy Zapoleon. Tento princip nazývá ,,pravidlem tří" -novou píseň musíte slyšet nejméně třikrát,aby jste věděli, jestli se Vám líbí , nebo ne.

z knihy Stroj na hity, od Johna Seabrooka

První podzimní den 2017.

Čtvrtek v 11:49 | Lubomír Tomik
První podzimní den 2017.

Lubomír Tomik

První podzimní den jsem hodovala na netopýrovi
byl nahořklý a zdálo se, že žvýkání nepomůže.

Nabídl pomoc
zakousl se, škubal hlavou a nechtěl pustit
trhal
přemýšlel přitom
nad tetováním přímo na svůj srdeční sval.

Stálo by tam:

KAMENNÉ

Vylákán..nebo vylekán ?

Středa v 12:49 | Lubomír Tomik

Vylákán dcerou v pondělí na film To, podle Stephena Kinga...Zvědavý co s látkou provede současný Hollywood , žijící z remaků remaků, pokračování předkračování a adaptací evropských filmů- a minimálně první hodinu opravdu překvapen! Knihu jsem četl několikrát, vždy s odstupem pár let . Potřeba pochválit-výběr dětských herců, kteří jsou prakticky přesní, tak jak jsem si je představoval, výběr lokalit, taková Lada se mi zdála jako místo, kde jsem snad možná i byl. Povedená kombinace nejen hrůzy a bafaček, ale také zvláštního laskavého dětského humoru.... Jinak se mi zdálo, že s přibývajícím časem se děj drolil spíš do série krátkých strašidelných scének a finále ve strašidelném domu se...moc nepovedlo. No. Jsem zvědavý na pokračování a škoda toho Patrika ! A co Robert Gray ?

V pátek v noci směr....

Středa v 12:21 | Lubomir Tomik
https://cs.wikipedia.org/wiki/Berchtesgaden

V pátek v noci směr Berchtesgaden, věřím ,že nám vyjde počasí.