...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Září 2013


Did Venus Give Earth the Moon? Wild New Theory on Lunar History

28. září 2013 v 10:35

Did Venus Give Earth the Moon? Wild New Theory on Lunar History


LONDON -The Earth's moon may be a present from Venus, which once had a moon and then lost it, a new theory suggests. Under the theory, Earth's gravity captured Venus' old moon, giving our planet its big natural satellite.

This idea contrasts to the thinking of the vast majority of moon researchers, who believe that the Earth's moon formed some 4.5 billion years ago when a planet-size body slammed into nascent Earth at high speed.Under water pyramid off the Azores islands?

25. září 2013 v 17:50

Under water pyramid off the Azores islands?


An apparently man-made pyramid oriented to the cardinal directions has been identified by sonar at a depth of approximately 40 metres (130 feet) under water off the Azores islands. See here for a video (Portuguese commentary) of the discovery: http://videos.sapo.pt/9j3fd6z5h8cVMiBr5sUa. The location is between Sao Miguel and Terceira (the biggest Azorean Islands) and it also lies close to this underwater volcano: http://en.wikipedia.org/wiki/Dom_Jo%C3%A3o_de_Castro_Bank.

Many thanks to Pedro Branco, Eduardo Costa, Viviana Lopes, Daniel Mendes, Jo Anne Taisbin and others who have messaged me to tell me about this. The name of the discoverer, featured in the video, is Diocleciano Silva. According to the video the discovery was made five months ago but there has been minimal international coverage up to now. Eduardo Costa and Daniel Mendes both sent me a link to this short article on the subject in English: http://gregdougall.wordpress.com/2013/09/21/an-undersea-pyramid-has-just-been-discovered-in-the-azores/. Pedro Branco has just sent me two further links: http://www.liveleak.com/view?i=c16_1380022655&comments=1 and: http://beforeitsnews.com/beyond-science/2013/09/giant-underwater-pyramid-found-near-azores-island-associated-with-atlantis-portuguese-navy-investigating-2443658.html. The latter story states that the Portuguese navy is investigating. And Mario Belo Pedro sent this story from the Portuguese-American Journal: http://portuguese-american-journal.com/terceira-subaquatic-pyramidal-shaped-structure-found-azores/

Looks like I might need to get my wetsuit on again! I wasn't planning any further diving research for the sequel to Fingerprints of the Gods but if this checks out I'm there! In general what we know about rising sea levels at the end of the last Ice Age (see my book Underworld for detail) tells us that lands now under 40 metres/130 feet of water were submerged more than 12,500 years ago.


Click images for larger viewMazání .

20. září 2013 v 18:50 | Lubomir74
Právě jsem si smazal z mé mailové schránky přes dva tisíce mailů. Neuvěřitelné. Od začátku roku mi přišlo dva tisíce mailů.Kdyby to měl nosit pošťák, tak se zblázní....Smazal bych ho taky. A to jsem pracoval jako pošťák. Náčelník podací stanice. Tak velké kulové. Jen dobří přátelé,skvělá hudba a všechny ty párty v kanclu plukovníka Kuchaříka.


Pasáček...koček.

20. září 2013 v 18:17 | Lubomir74
Přijdu dnes odpoledne domů a jelikož to vypadá ,že bude celý víkend pršání, musím dnes vykopat posledních pár řádků brambor.Kopnem slivovici z minulého roku a jde se na to. Nejdřív ale rozdělám oheň, je potřeba spálit zbytky dřeva a bramborovou nať. Nádherně to voní a když se pak pustím do těch kopání, nacházím nádherná hnízda,plná obrovských brambor-hej,co kdybych si je dal do ohně? A jsou tam a pak kopu dál a mám padesát kilo brambor, začíná pršet,sednu si do pergoly ,kolem mne polehávají tři naše kočky, dal jsem jim zbytky žeber, za chvíli vezmu hrábě a jdu vytáhnout brambory z popela a objeví se kocour ,který nám utekl tak před třemi měsíci ještě jako koťě,je celý rezavý a říkali jsme mu Kevin. A tak tam sedím, černé ruce od popelavých brambor,z pusy mi stoupá dým,protože jsou horké, když je jím. Podzim.