...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Červen 2013

How a giant tree's death sparked the conservation movement 160 years ago

30. června 2013 v 17:51

How a giant tree's death sparked the conservation movement 160 years ago


Today marks the 160th anniversary of a seminal, but largely forgotten moment in the history of the conservation movement.

On Monday, 27 June, 1853, a giant sequoia - one of the natural world's most awe-inspiring sights - was brought to the ground by a band of gold-rush speculators in Calaveras county, California. It had taken the men three weeks to cut through the base of the 300ft-tall, 1,244-year-old tree, but finally it fell to the forest floor.


Její tvář

26. června 2013 v 21:21 | Lubomir74
Její tvář
v mihotavém odlesku svícnů
stíny tančí po zdech
harlekýni zalití do kapajícího vosku

Město je opuštěno
a oni stále zde
pohledy se střetnou
nad blednoucí barvou ovoce
na stolech

Gondoly klesají ke dnu
mosty prázdné
měsíc se sklání
nad hladinou moře
a jeho vody
jeho vody
třísní schody náměstí

Její tvář
v temnotě pokoje
stíny zde nejsou
poslední krůpěj absintu rozlitého na stole
dopadá na podlahu

Není tu nikdo
kdo by dokázal říci,
kdy je čas žít a kdy čas umírat
tady se všechno
měří množstvím doteků
celou váhou srdce
celou váhou srdce

Dneska ale taky smutek.

25. června 2013 v 19:06 | Lubomir74
Dneska taky ale smutek, protože někdo mě blízký dostal výpověď v práci, je to takový hnus, čistý a neředěný hnus jak je to najednou rychlé a takové nějaké neodvratné,přeze všechno to prostě přijde a konec.Kruh,Spirála,Smyčka. Přesně v tomhle pořadí.

25. června 2013 v 18:24
autor: Kodži Suzuki
překlad (z angličtiny): David Petrů
rok vydání: 2004 (Kruh)
2006 (Spirála)
2008/Smyčka/
Kruh,Spirála,Smyčka. Přesně v tomhle pořadí jsem lousknul tři knihy od japonského autora Kodžiho Suzukiho- a byl jsem unešen jeho fantazií. Jakkoli se první díl neliší skoro od dnes klasického zfilmovaného Ringu-samozřejmě americký remake na japonský originál nemá ani náhodou/možná tak jedině Naomi/- druhý Spirála a pak třetí Smyčka rozvinou celou historku o Sadako takovým způsobem, že člověk čte a je pohlcen autorovou fantazií tak dokonale, že když pak jedna z hlavních postav provede ve třetím díle něco, co provedla v prvním a najednou je to vidět z JINÉ perspektivy-panebože, tomu říkám dějový kotrmelec!!!!!!!! Tomu říkám počteníčko!
Teď mne ještě čeká soubor povídek Temné vody...budeme se zase bát!
Muž z oceli....

25. června 2013 v 18:06 | Lubomir74
Včera jsme byli na Muži z oceli v kině,protože jsem si říkal ,že nechat tohle jenom prošumět televizní obrazovkou by nemuselo být to pravé- a udělal jsem dobře.Právě ta nesmírná přemrštěnost a doslova monumentálnost některých scén by v tv zaprvé nevynikla a zadruhé-je potřeba přiznat,že Muž z oceli možná ani v tv fungovat nebude.
Zpočátku jsem byl lehce nervózní hlavně z Russela Crowea,protože ten mi do tohoto typu filmu vyloženě nesedl,ale pak tu jako jeho protipól byla Ayelet Zurer.Celá ta stokrát profláknutá Kryptonská historka byla podána zase jinak, dejme tomu,aby uvedla Zoda jako opravdu komplikovaného Padoucha s velkým P-žádné narážky- a rozpolcenost některých Zodových názorů pak pronásleduje jeho postavu celý příběh a vlastně ho i uzavírá ,protože na konci přichází něco, o čem jsem nevěřil ,že tvůrci spáchají...ale nechci vyzrazovat děj. Jen mne to fakt překvapilo.
Zack Snyder. Christopher Nolan. Watchmen. Batman. Oba dva tvůrci, Snyder jako režisér a Nolan jako muž v pozadí-Goyer jako autor scénáře-tohle se prostě muselo rovnat temnotě. Nový Muž z oceli je prost jakýchkoli vtípků, narážek-nepočítám cisternu s logem LexCorpu-to asi až příště- a je tak vážný až to bere dech.Je pryč jakékoli budování vztahu Loise a Clarka v civilní rovině.Máme tady naservírovány létajícího frajera s pláštěnkou a reportérku,buch a je to.Kdo by se taky nezamiloval do Henryho Cavilla,že.Ani ta Lois mi na počátku nějak nesedla,možná i proto ,že ji mám navždy spjatou s Margot Kidder,ale nakonec ok, dobrá volba herečky. Uvidíme v pokračování.
A ty triky, ach bože, ty triky. Až na tu podivnou chobotnici taková nádhera! Taková nádhera! Druhé nejlepší 3d zpracování po prometheovi které jsem viděl na vlastní oči. Vyloženě jsem se těšil až to budu moct napsat-jeden chlápek hodí po druhém LOKOMOTIVU a vypadá to nádherně! Fantasticky!A pak jsou tu ty řítící se mrakodrapy,zvuk zaráží do sedaček kina,přesně tohle u tv fungovat NEBUDE.
Nevím jak bych to napsal-snad takhle:pro mne osobně : Na prvním místě Superman 2,pak Muž z oceli,Superman 1 a Superman se vrací. Přesně v tomhle pořadí.

Dyatlov Pas incident-spokojenost,i když ne na plno.

23. června 2013 v 10:16 | Lubomir74
Jedna z nejtajemnějších nevyřešených záhad -Incident v Dyalovově průsmyku - viz :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Incident_v_Djatlovov%C4%9B_pr%C5%AFsmyku
- se dočkala zfilmování. Fikci ve stylu Blair witch natočil Renny Harlin.
V kině jsem ho propásnul, tak jsem netrpělivě čekal až se objeví na netu- a včera jsem na Incident at Dyatlovs pass/česky Záhada Hory mrtvých/ narazil . Závratně nádherný obraz , ale co čert nechtěl-v ruštině. Jak dlouho jsem ruštinu nepoužíval, to si snad ani netroufám tvrdit-ale po chvíli jsem se do toho jakž takž dostal-je to jako jezdit na kole, že ,člověk to taky nezapomene- a navíc tím ten film o ruské záhadě dostal nečekaný rozměr,když byl v jazyku země ,kde se celá věc přihodila.. Vzpomněl jsem si na Metro 2033,kde jsem si jazyk přepnul na ruštinu,kvůli atmosféře.
Film není bůhvíjaké sláva, zvlášť roztáhaná první čtvrtina, ale v okamžiku,kdy se děj přesune na Ural, to začne být zajímavé, pak to chvíli vypadá, že se nějakým kouzlem všechno proměnilo v ruskou verzi Hostelu-ale když se v záběru poprvé objeví ona Hora mrtvých, a polární záře se skví na večerní obloze- paráda.Spokojeností jsem vrněl-takhle jsem si to představoval,Možná ta střední část filmu je asi nejlepší. Pak přijde očekávaná katastrofa a následuje sice zajímavé,ale tak nějak profláknuté a očekávané vysvětlení záhady-když jsem na pointu přišel asi čtvrt hodinu před samotným koncem, jen jsem se usmíval pod vousy-ale což!Ta atmosféra! Ta atmosféra!
Koktejl opravdu všech možných filmů,ať už zmíněných Blair witch,Hostelu nebo také Philadelpihia experiment nebo dokonce seriálu Lost, je Rennym Harlinem namíchán opravdu tak akorát,herci toporní a některým tu smrt člověk snad i přeje ,aby už zmizeli z děje...ale byl jsem fakt spokojen. Koukal jsem na to kolem půlnoci, dokořán otevřená okna domu, venku horko horoucí,úplněk, ideální kulisa k takovému filmu!
Tady je orginální ruský dokumet-žádná fikce!

U základního táboru Nanga Parbatu zastřelili ozbrojenci devět horolezců

23. června 2013 v 9:47
Pákistánští ozbrojenci v sobotu přepadli hotel v odlehlé horské oblasti na severu země u základního tábora deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat a zabili devět zahraničních turistů i jejich místního průvodce. S odvoláním na místní policii o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Podle prvních informací agentury AP mělo být obětí celkem 11 a pocházely z Číny, Ruska a Ukrajiny. Útok se odehrál ve správní oblasti Gilgit-Baltistán.
Nanga Parbat je devátou nejvyšší horou světa.
Dnes 7:49 - Islámábád
(Aktualizováno: 9:18 )
Není zatím jasné, zda se cizinci v základním táboře připravovali na zdolání deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat či zda jen chtěli navštívit základní tábor.
Tito cizinci jsou naši nepřátelé a my se hrdě hlásíme k odpovědnosti za jejich zabití. V budoucnu budeme v podobných útocích pokračovat.mluvčí skupiny Džundulláh
"Neznámí lidé vnikli do hotelu, kde přespávali zahraniční turisté, a začali střílet," řekl agentuře Reuters policejní důstojník Alí Šér. "Zabili deset zahraničních turistů a uprchli."
Místní úřady vyslaly do oblasti příslušníky bezpečnostních sil. Oblast je velmi odlehlá a nevedou do ní žádné sjízdné silnice, proto těla obětí bude muset přepravit vrtulník.
K útoku, který se stal kolem jedné hodiny ranní místního času (kolem 04:00 SELČ) se přihlásila pákistánská militantní skupina Džundulláh, napsala agentura Reuters.
"Tito cizinci jsou naši nepřátelé a my se hrdě hlásíme k odpovědnosti za jejich zabití. V budoucnu budeme v podobných útocích pokračovat," řekl mluvčí skupiny Ahmad Marvát.

První napadení turistů v oblasti

Pákistánský prezident Asif Alí Zardárí a premiér Rádža Parvíz Ašraf již čin veřejně odsoudili.
Oblast Gilgit-Baltistán, která hraničí s Čínou a pákistánskou částí Kašmíru, bývala považována za jednu z nejbezpečnějších v zemi. V posledních letech se ale stala dějištěm série útoků ozbrojenců proti šíitské menšině. Je to ale vůbec poprvé, co v této oblasti známé svou přírodní krásou napadli zahraniční turisty.