...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Říjen 2012


Deaths of Phantom Cosmonauts

31. října 2012 v 19:34

Deaths of Phantom Cosmonauts


There's still a couple of days left to find that perfect geeky but interesting Hallowe'en costume. Stumped for ideas? How about going as a phantom cosmonaut.

The Soviet Union's early space program was shrouded in mystery. Missions weren't announced until they were successfully off the ground, and even then details were sparse and often misleading. Like the report falsely saying Yuri Gagarin landed in his Vostok spacecraft when he actually parachuted out and landed separately.


Další Halloweenská vypalovačka-The ancient town where they sliced their dead in half and buried them from the pelvis up

31. října 2012 v 19:28

The ancient town where they sliced their dead in half and buried them from the pelvis up


Residents of what is thought to be Europe's oldest town cut their dead in half and buried them from the pelvis up, according to archaeologists.

The newly discovered ancient settlement, thought to date back to 4700BC, is near the Bulgarian town of Provadia, about 25 miles from the country's Black Sea coast.

Archaeology professor Vassil Nikolov led the dig which focused on the town itself and its necropolis, where the strange and complex burial rituals were discovered.

'Now we can say that the Provadia salt pans location is the oldest town in Europe, [dating from] roughly 4700 to 4200BC,' he told CNN

Sasquatch in Siberia? Hair found in Russian cave 'belonged to unknown mammal closely related to man'

31. října 2012 v 19:26

Sasquatch in Siberia? Hair found in Russian cave 'belonged to unknown mammal closely related to man'


Astonishing claims were made in Russia today that DNA tests on suspected 'Yeti hair' reveals the existence of 'an unknown mammal closely related to man'.

The 'tests' were conducted on samples of hair found in a Siberian cave during an international expedition last year.

'We had ten samples of hair to study, and have concluded that they belong to mammal, but not a human,' said Professor Valentin Sapunov, of the Russian State Hydrometeorological Institute.

Nor did the hair belong to any known animal from the region such as a bear, wolf, or goat, he claimed.

VOYAGER 1 DETECTS WEIRDNESS AT SOLAR SYSTEM EDGE

31. října 2012 v 19:26

VOYAGER 1 DETECTS WEIRDNESS AT SOLAR SYSTEM EDGE


Voyager 1 is the most distant man-made object and is thought to have recently escaped the sun's sphere of influence. The probe, launched 35 years ago, is therefore mankind's first interstellar vehicle careening into the vast expanse of space between the stars.

Needless to say, as one of two deep space probes launched in 1977, Voyager 1 has explored previously unknown regions of the solar system, making groundbreaking discoveries as it went. Now, in a new paper published in the Journal of Geophysical Research, scientists analyzing data streaming from the spacecraft have uncovered a small mystery right at the solar system's magnetic boundary with the interstellar medium. She may be old, but you can't keep a good probe down.

Helloweenská story jako vyšitá

31. října 2012 v 19:22
http://www.novinky.cz/koktejl/283247-z-peti-trosecniku-se-mela-stat-behem-stoleti-smilnici-kolonie-12-000-lidi.html


Tiamat -Before another Wilbury dies- cz?

29. října 2012 v 17:19 | Lubomir74
Poslouchám tuhle novou věc od Tiamat- a najednou na konci slyším ženský hlas- dva nad křídly a dva vzadu. Poprvé si myslím, že jsem se asi přeslechnul-ale je to opravdu tam. mrknu co to je za název písně- Before another Wilbury dies-vztahuje se to k tomuhle tématu ?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Traveling_Wilburys

Výtečná věc,přímo navazuje na The sun also rises -Before another Wilbury dies-má to tak být,ten název. Ó Johanne! Mimochodem nový Tiamat opravdu hodně povedená věc

Schwarzenegger jako Conan Nesmiřitelný?

29. října 2012 v 16:43

Arnold v nedávném interview naznačil možný návrat do role, která z něj udělala filmovou hvězdu. Tenkrát jsme tomu ještě nevěnovali pozornost. Zhruba po týdnu přináší studio Universal překvapivé oficiální prohlášení o spojení s produkční společností Paradox (která aktuálně vlastní filmová práva na barbarského borce z pera Roberta E. Howarda) a zahájení projektu The Legend of Conan. Dokonce je už i přibližně stanovena premiéra - léto 2014. Bude se tedy muset natáčet nejpozději v létě 2013, takže Chris Morgan (série Rychle a zběsile, Wanted) už začal pracovat na scénáři. Příběh nazývá "Nesmiřitelní na fantasy způsob". Conana potkáme v období, které naznačuje poslední záběr z původního Barbara Conana - po dlouhé válečnické kariéře se stal králem starověké Aquilonie a sedí na trůnu jako vousatý, prošedivělý veterán. Aby se mohl hrdě připojit k předkům v síních mrtvých, rád by vybojoval ještě jednu poslední bitvu... Conan se měl stát králem už v několika projektech, třeba v Conan the Conqueror z druhé poloviny 80. let (později scénář posloužil pro Kulla Dobyvatele) nebo v King Conan: Crown of Iron, které chtěl před deseti lety v produkci Wachowských režírovat sám John Milius. To se ostatně fanoušci ptají i dnes: nenašel by si strejda Milius čas na režii? Tím spíš, že děj filmu má podle producenta Fredrika Malmsberga ignorovat nejen otřesný loňský remake, ale i Conana Ničitele a být přímým pokračováním kultovky z roku 1982. Navíc produkce a studio se prozatím shodují, že The Legend of Conan by mělo být v podobně pochmurném a krvavém stylu, tedy přístupnost R. Všechno to má prozatím jednu jedinou, ale zásadní vadu na kráse: Basil Poledouris je mrtvý a dosud se nenarodil jeho důstojný nástupce.
(Cervenak)