...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Duben 2012

Billionaire to Build Titanic II

30. dubna 2012 v 16:46

Billionaire to Build Titanic II


One of Australia's richest men, Clive Palmer, on Monday unveiled plans to build a 21st century version of the doomed Titanic in China, with its first voyage from England to New York set for 2016.

Palmer, a self-made mining billionaire, said he had commissioned state-owned Chinese company CSC Jinling Shipyard to construct Titanic II with the same dimensions as its predecessor.

"It will be every bit as luxurious as the original Titanic but of course it will have state-of-the-art 21st century technology and the latest navigation and safety systems," Palmer said in a statement.


recept-krevety na česneku

23. dubna 2012 v 17:22
Na rozehřátém oleji orestujeme plátky česneku a najemno nakrájenou chilli papričku. Přidáme oloupané krevety, které po obou stranách osmažíme asi 5 minut. Osolíme, opepříme a pokapeme citronovu šťávou.
25 minut

Suroviny

  • 0,5 kg krevet
  • česnek
  • chilli paprička
  • olej
  • citrónová šťáva
  • sůl
  • pepř

Zítřejší akce!

20. dubna 2012 v 18:15
http://xichty.cz/pozvanka/accept-tour-2012-zlin-12-04-21/

Charlize Theron a zrození futuristické agentky

20. dubna 2012 v 18:13

Charlize Theron a zrození futuristické agentky?

20.4.2012
Moc pěkně se nám poslední dobou rozjela. V Znovu a jinak podala jeden z nejlepších výkonů kariéry a brzy ji uvidíme ve dvou filmech, které patří k nejočekávanějším trhákům letošního léta - ve fantasy Sněhurka a lovec bude chtít sníst srdce Kristen Stewart a ve sci-fi Prometheus se s Ridley Scottem vydá na nebezpečnou cestu vesmírem. Zdá se, že ji fantastické žánry baví, protože se s ní pořád počítá do Mad Max: Fury Road (pokud se filmu vůbec někdy dočkáme) a aktuálně se upsala tajuplnému projektu Agent 13. Prozatím se neví, o čem má film přesně být, ale bude to akční sci-fi. O údajně vynikající scénář nováčka T.S. Nowlina se živě zajímají všechna velká hollywoodská studia. Navíc režírovat bude s velkou pravděpodobností Rupert Wyatt, který se se Zrozením planety opic předvedl jako zručný vypravěč a tvůrce, který dokáže za rozumné peníze pořídit oku lahodící trikovou podívanou. Doufejme tedy, že to klapne, protože s Wyattem se počítá i pro opičí sequely.

Čtvrtým dnem v Oslu ve čtvrtek pokračoval proces s Norem Andersem Behringem Breivikem.

19. dubna 2012 v 17:37
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/265235-breivik-chtel-expremierce-demonstrativne-uriznout-hlavu.html

Mysteriously dark Mars regions are made of glass

16. dubna 2012 v 16:29

Mysteriously dark Mars regions are made of glass


THEY look dark, but mysterious expanses on Mars are mainly made of glass forged in past volcanoes.

The dark regions make up more than 10 million square kilometres of the Martian northern lowlands, but their composition wasn't clear. Past spectral measurements indicated that they are unlike dark regions found elsewhere on the Red Planet, which consist mainly of basalt.

Briony Horgan and Jim Bell of Arizona State University in Tempe analysed near-infrared spectra of the regions, gathered by the Mars Express orbiter. They found absorption bands characteristic of the iron in volcanic glass, a shiny substance similar to obsidian that forms when magma cools too fast for its minerals to crystallise.

Čertovy ,Půlčínské skály

14. dubna 2012 v 20:31
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2984103126550.2122525.1381148688&type=1

'Monolith' Object on Mars? You Could Call It That

13. dubna 2012 v 17:31

'Monolith' Object on Mars? You Could Call It ThatAmateur stargazers have discovered an intriguing object jutting out from the surface of Mars. The seemingly perfectly rectangular, upright structure, found in NASA images of the Red Planet, bears a striking resemblance to the monoliths planted on Earth and the moon by aliens in the classic sci-fi film "2001: A Space Odyssey."

The object in question was first spotted several years ago after being photographed by the HiRISE camera onboard the Mars Reconnaissance Orbiter, a NASA space probe; every so often, it garners renewed interest on the Internet. But is it unnatural - a beacon erected by aliens for mysterious reasons, and even more mysteriously paralleled in the imaginations of Stanley Kubrick and Arthur C. Clarke, creators of "2001"? Or is this rock the work of nature? .


Stop Worrying...There Probably Is An Afterlife

12. dubna 2012 v 16:42

Stop Worrying...There Probably Is An Afterlife
Is there an afterlife? In the past century, with the rise of scientific materialism, the idea that we have souls that survive our physical death has become a subject of ridicule in academia. And yet during that time, evidence has mounted that human consciousness may be far more than just the accidental by-product of a flesh-and-blood brain, and may in fact be an intrinsic part of the cosmos. Additionally, scientists around the world have collected numerous accounts from people near death which suggest that, at the time of our passing, we undergo a transition to another, better place.

Author Greg Taylor, known for his popular website The Daily Grail, is hoping to raise greater public awareness of the case for an afterlife, by writing a book which will discuss the evidence thoroughly, in order that people can come to their own conclusions, rather than relying on blind faith (both religious and atheistic).

Taylor is already well into the writing of his book, but is currently conducting a crowd-funding campaign to help cover additional research expenses, in seeking to make it as comprehensive a resource as possible.