...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Prosinec 2011

Kimovu pohřbu přihlížel dvouapůlmetrový voják

31. prosince 2011 v 9:58
Pohřbu bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila přihlížely statisíce lidí včetně příslušníků armády. Na jedné z fotografií přitom z řady drobných severokorejských vojáků vyčnívá obrovitý muž, vysoký téměř dva a půl metru.
Obrovitý voják vyčnívá nad ostatními o několik desítek centimetrů
FOTO: Kyodo, Reuters
Dnes 13:04
Bližší pohled na fotografii převzatou agenturou Reuters odhaluje vojáka, který suverénně vyčnívá nad desetitisíci ostatních Severokorejců, kteří byli pohřbu přítomni. Odhadem se jeho výška blíží až k dvěma metrům a 40 centimetrům.
Obrovitý voják vyčnívá nad ostatními o několik desítek centimetrů
Obrovitý voják vyčnívá nad ostatními o několik desítek centimetrů
FOTO: Kyodo, Reuters
Podle deníku The Daily Telegraph už se mezi internetovými diskutéry rozběhly spekulace, že by se mohlo jednat o severokorejskou basketbalovou hvězdu Ri Mjung Huna, známého pod jménem Michael Ri. Ten byl už jednou s výškou 2,35 metru prohlášen nejvyšším mužem světa.
Fotografie byla pořízena ve chvíli, kdy se průvod za vozem s Kim Čong-ilovou rakví pohyboval nedaleko mauzolea Kumsusan v Pchjongjangu.
Záběry z dvoudenního pohřbu už mezi lidmi vyvolaly pozdvižení několikrát. Spekuluje se zejména o spontánnosti emotivních grimas truchlících Severokorejců. Jeden snímek dokonce odhalil zásahy grafiků ve státních médiích, když byl ze záběru umazán televizní štáb.

Last Neanderthals near the Arctic Circle ?

29. prosince 2011 v 15:51

Last Neanderthals near the Arctic Circle ?


Remains found near the Arctic Circle in May 2011 are characteristic of the Mousterian culture and have recently been dated at over 28,500 years old, which is more than 8,000 years after Neanderthals are thought to have disappeared.

The Ural Mountains site "may be one of the last refuges of the Neanderthals, and that would be very exciting," said study leader Ludovic Slimak, an archaeologist at France's Université de Toulouse le Mirail. This unexpected discovery by an international multi-disciplinary team, including researchers from CNRS, challenges previous theories. Could Neanderthals have lived longer than thought? Or had Homo sapiens already migrated to Europe at that stage? The results were published in Science, 13 May 2011.

We should scour the moon for ancient traces of aliens, say scientists

28. prosince 2011 v 14:16

We should scour the moon for ancient traces of aliens, say scientists


Hundreds of thousands of pictures of the moon will be examined for telltale signs that aliens once visited our cosmic neighbourhood if plans put forward by scientists go ahead.

Passing extraterrestrials might have left messages, scientific instruments, heaps of rubbish or evidence of mining on the dusty lunar surface that could be spotted by human telescopes and orbiting spacecraft.

Though the chances of finding the handiwork of long-gone aliens are exceptionally remote, scientists argue that a computerised search of lunar images, or a crowd-sourced analysis by amateur enthusiasts, would be cheap enough to justify given the importance of a potential discovery.

A za ruku jsem držel astronautku Petersovou. Kapitola dvacátá.

27. prosince 2011 v 17:44
kapitola Dvacátá.

Ne,ne. Já se ptát, Ty říct.

A stejně byl Londýn někdy nevýslovně nudný,bez vibrací a tak jsem se procházel míli podél pláže a čas běžel,kapitán propočítával kurs,zatímco jsem pozoroval churavé tančící chobotnice a časoprostorem se pohybovali ostnavci nebo jejich stíny a jak jsem tak bloumal, ocitnul jsem se na tržišti a koho nespatřím?
Zase ti dva hrnčíři,staří a šediví a Mustafa Hamid si libuje-Život je tajemný a zvláštní a takový nějak povedený- a pozvedne k ústům láhev s pálenkou bůhví kde ji vzal, a natáhne jeden,dva ,tři loky a v hrdle mu vybuchne oheň a pak ,když láhev odloží, labužnicky polkne.
Nazim Kemal svraští tvář až vypadá jako Měsíc posekaný třtinovými mačetami a promluví-Tam, ve světle fosforeskující roztoků...-ale William tady není , a já odcházím a tržiště mizí za mými zády,slyším Mustafův opilý zpěv,řítí se ke střechám Londýna.
A stejně byl Kapitán někdy nevýslovně nudný a krásný. Myslím na jeho lýtka a na jeho děravou ponožku,ne tu zelenou na jeho pravé noze, myslím na tu bílou z jeho snů.
Nene,já se ptát a Ty říct. Já říct a Ty se ptát.

Metal jsem blesky.
já říct. Já Slovo, které zahalí tisíce oken Overlooku a černé kostry ve strmých horách a sny ,kdyby na to přišlo tak ty vždy zmizí.

Zvedají se z prachu prosluněných pokjů našich životů,odcházejí každý na svůj konec duhy,která se klene.
Metám blesky. Já říct.
Já říct. Kde je loď Dona Hamiltona Balosy?
Já pak už ne já.

Jak k tomu vlastně došlo,že se začalo znovu mluvit o Kapitánovi?
Vjezd do podzemí se skrýval za skeletem nějaké těžkopádné betonové stavby připomínající dinosauří kostru.Přitom nikdo z nich nevěděl, kam až to povede.
jediná trhlina ve světě již pokrytá závojem dálky otřásá zemí a beton se drolí.
Za několik minut hlkas opravdového papouška.
-prosím o zpřesnění! Existuje tedy aparatura na přejímání myšlenek,nebo ne?-
-Jak to mám vědět?-odpoví prodavač.-Přece spolu nemluvíme,nebo ano? Ty sám přece umíš vysílat obraz i zvuk!-
-Ano,pane...-
Vysíláš?-
-Ne!-
-proč ne?-
-nemám takový příkaz!-

Každá smršť je předznamenána duněním,je to jako když Sára usedá do džípu a míří do hor, špinavý mexický pumpař hledí do dáli, nebe se zatahuje....
Blouznil již v horečce.
Jen dívky snesou tu oslepující směs záře vědění a slunce.

Ozývá se hlas, přerývaný a skřípavý,že zní jako velký kus jarního nebe.
-A zavede nás daleko, nedáme-li si pozor.Je to problém,který nás uvádí do pochybností o samé struktuře naší společbnosti. Jsme barbaři? Chůva mě jednou líbala jazykem. To bylo slávy!-
-Ale proboha ,můj milej, je to zrovna tak výplod fanatazie ,jako naše myšlenky.-
Pochopil jsem ho- a pokračování příště,protože máme návštěvu a pijeme kubánský rum.

Trailer na Prometheus

26. prosince 2011 v 16:28
http://www.csfd.cz/film/290958-prometheus/videa/

A za ruku jsem držel astronautku Petersovou.Kapitola devatenáctá.

25. prosince 2011 v 21:02
Kapitola devatenáctá.

Moje situace?

Ráno jsem se probudil poměrně pozdě. Poznal jsem to podle toho,že mezi škvírami zatažených závěsů probleskovalo ostré denní světlo.
V hlavě jsem měl místo mozku chomáč vaty.
Rozpadala se na mikroskopické kapičky, ty se v hrudkách slepovaly do čehosi jako houba,pak to napuchlo jako kynoucí těsto,začalo to růst a mohutnět.
Všechno okolo bylo bílé,jenom plášť doktora Kleina byl posetý stříkanci krve.A potom ten stůl. Krvavá a nečitelná masa vydávala pach smrti.
Konečně skončil. Na tváři i na vysoké lebce se mu perlil pot.Odložil nástroj a spokojeněn přehlédnul své dílo.
-Ale proč mi ten falešný číšník...proč mi ten falešný číšník,proč mi vyrazil sklenku z ruky?-
Velká ruka starého muže ,kterého právě operoval, se mu položí na hlavu.
V té ruce je cosi útěšného.
-Souhlasíte s tímto postupem?-naléhal doktor Klein.
-Kdo prozkoumá výrobek,ten se může dozvědět něco o dalších věcech. Chtěli spálit všechny mosty, přestat být zvídavý. Ale jde to ?Chci všechno vědět,chci všechno znát,chci všechno vyzkoušet.Už budou tři. Musíte se šetřit,doktore.Máte- s prominutím-pocity jako lidé z minulého století.Přeji Vám dobrou noc a krásné sny.-řekl starý muž a zemřel.
Doktor beze slova ustoupil.Když jsem vešel dovnitř,zamkl dveře a zamknul je důkladně,na spoustu zámků. Chodba tonula ve tmě. Šel první a já za ním,rukou jsem šátral po stěně.Bylo to takové nějaké spiklenecké a zvláštní. V horkém vzduchu tkvěl pach chemikálií.Další dveře .
Vyšli jsme ven.
Viděl jsem obličej jednoho muže,rozpačitého a plachého venkovana,snažil se nám sdělit svůj úsudek.
-Radím vám,aby jste neposlouchaly ničí rady, neberte v úvahu ani ty moje, eskrývám,že reprezentuji určité zájmy, neposlal mě za vámi ani Bůh,ani prozřetelnost.-
Nestaral se,jestli m u věřím nebo ne a vážně dál vychutnával svého hlemýždě.
Objeví se dva mladíci,zvedají ho a vynášejí ho z kostela na vzduch.
Doktor Klein se pootočí.mezi zuby procedí.-Odneste ho do bordelu.!-
A vtom mě napadlo,že nám ten nešťastník možná chtěl říct něco důležitého.
Možná něco o Příboji....

Na prostrantsví před kostelem pozoruje Don Balosa upřeně a s náboženskou zkormouceností malý ohýnek.Nohou přisune k hromádce rozpálený uhlík který při hoření vypadl stranou.
O kousek dál debatuje několik mužů.Jsou středního věku a vypadají jako bankovní úředníci. Saka a obroučky.
-A kdyby mě někdo zabil ?-
-To by taky nebylo dobré.Dokonce i kdyby jste spáchal opravdovou sebevraždu,rozlétlo by se to po celém světě jako zpráva,že jste byl zavražděn.-
-Nechápu to...-
-Víte jaká je moc médií? Víte jaká je moc pomluv ? Víte ,jaká je moc Slova?-
-Knihovna.Máte knihu o Marilyn Monroe a dvě její alba. Vaše slabůstka,že?-
Měl chuť na cigaretu.netroufal si zeptat se jich,zda může v jejich přítomnosti šáhnout do popelníku. A tak řekl- Dejte mi něco k pití. Dnes už jsem se nakouřil až až.-
Najednou vyskočil a vrhl se do chodbičky.Zaťatýma rukama hrozil nad hlavou a řval až ho pálilo v krku:- A co mi radíte Vy? Jako můj Anděl strážný!!!!-

Na rybářské lodi kdosi s úžasem komentuje :- Šampaňské!-
A pak polkne,skoro jako by měl dojem,že se napil.

Kolik času uběhlo? Pan Marek hledí do tmy.Žena vedle něj spí. Už je ticho.V domě je ticho. Don Balosa už sedí na svém obvyklém místě ,u stolu.
Mlčí,nehýbá se,jen prsty hněte z chlebové střídky malé kuličky.
Svědomitě je zakulacuje, tak, že je pak ještě dlaněmi válí po zemi.
Najednou duté údery.
Vyděšeně se zastaví.
Z horního okna domu je vidět dědu,jak v rohu zahrady mluví s mužem, odhadem má asi třicet sedm. Jsem to já.
Děda se tváří podezíravě.
-Ale já nechápu co se děje?-
Beru ho pod paží.
-Hlídají Vás. Vaše situace je neutěšená. Jakmile se vrátí Příboj,budete mít jen malou chvíli na to ,aby jste se zachránil. Víte vlastně kdo jste? -
Třesu s ním.
-Jste ten kdo má klíč ke všemu.Víte víc než já! jste tak zatraceně důležitý....Musíte se zachránit.-
-Takže oni mě opravdu hlídají?-zašklebí se děda.

Na prostranství před kostelem sedmi až osmileté děti tancují děti kolo mlýnské kolem ohníčku.
Zastaví se,všechny se vyčůrají na řeřavé uhlíky a ty zasyčí.

Doktor Klein se vrátil zpět.Přišel ke stolu a pohlédl na tělo starého muže.Vzal elektrickou pilku a velmi svědomitě a obratně začal dělit větší části na menší.U ruky začal nejdříve v zápěstí.Dlaň s tlustými prsty ,které se podobaly klacíkům,vypadala jako odložená,nepotřebná rukavice. Jenom rýhy po prstenech naznačovaly,že byla kdysi živá a patřila člověku.

A za ruku jsem držel astronautku Petersovou-kapitola osmnáctá.

25. prosince 2011 v 20:23 | Lubomír74
Kapitola osmnáctá

Pilný vítr.Pilný vítr začal mluvit kosmickým jazykem,měl měkký,docela příjemný přízvuk.Mluvil však příliš knižně.
Zřejmě prošel hypnotickými kursy.
-Rád,tak rád. Nebe hladké jako samet.pějme přátelé,popadněme se za ramena,dejme vale všem irským mlhám a pějme!-

Najednou to zaduní celým domem.Nejčilejší sousedky už vyčnívají ze svých bytů,ale vidí jenom, jak prásknou dveře výtahu .
Výtah zahučí a rozjede se.
Drobně a otravně se rozpršelo.Kapky vířily prach na výjezdním můstku od výstupního otvoru výtahu a nedaleký les i kopce se zahalily do mžení deště.
Oblohou se jako zářící hvězda prodral Příboj.
-Nic podobného se dosud nestalo. Nikdy.-
Nazítří tedy zase zpět. Nahoru.
-Proč ale zrovna teď?-ptal se cestující ze Země.
Obrovská hala kypí stylizovaným životem.
V různých,ale vcždycky organizovaných rytmech cinkají unisono počítací stroje.Lidé,kteří chodí s kartičkami nebo si je prostě podávají,se pohybují přesně v tom rytmu.
Jakoby to,co se skrývalo za přepážkami,nebylo plné živých bytostí,ale součástek,které do sebe dokonale zapadají a pohybují se s dokonalou přesností. Můžeš studovat pohyb nakupujících v nákupních střediscích ? Chovají se předvídatelně?

Pilný vítr začal znovu mluvit kosmickým jazykem.
-Vysíláme mimořádnou zprávu,Občané,vysíláme mimořádnou zprávu....-Těžké narušení vánočních zvyků...

24. prosince 2011 v 13:25
Již odnepaměti při zdobení vánočního stromu máme doma puštěnou tv ,v níž běží Ježíš Kristus Superstar ,filmové zpracování rockové opery které natočil Norman Jewison v roce 1973-mám ho nahraný na videu z čt dvojky se super titulky-ovšem letos poprvé-jelikož jsem se při stěhování nedostal k tomu abych video zapojil-jsem si byl nucen Ježíše opatřit nelegální cestou-ať už to zní jakkoli. Při přetahování z pc na flešku do mě cosi hučela dcera ,poslouchal jsem Ghost brigade a psal vánoční maily,takže jsem si připadal jako doktor Chobotnice a nedával jsem pozor, v okamžiku kdy jsem si myslel,že je vše ok jsem vytáhnul flešku z usb a hurá na zdobení! Zdobíme s dcerou , Máří zpívá Everything will be alright- a říkám: Tak a teď už půjde jen do tuhého- a just, Kaifáš přemlouvá Jidáše,pohoda a najednou -buch a na obrazovce je Butters ze South parku ,vzadu visí nápis Kissing Company LTD - a vidím že je zle. Omylem jsem Ježíše přemazal South Parkem...ach jo!