...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Květen 2011

The Man Who Swims With Coelacanths

31. května 2011 v 6:04

The Man Who Swims With Coelacanths


More than seven decades later, the words have the same urgency as when they rolled off Marjorie Courtinay-Latimer's telegraph machine and into history:

MOST IMPORTANT PRESERVE SKELETON AND GILLS = FISH DESCRIBED.

Courtinay-Latimer was the young curator of a natural history museum on South Africa's east coast. The message came from J.L.B. Smith, an icthyologist to whom she'd turned when, shortly before Christmas in 1938, local fishermen brought her a fish unlike any they'd ever seen.

Caught at a depth of 240 feet, it was five feet long, covered in bony scales and had fins reminiscent of legs. Courtinay-Latimer immediately sent a sketch to Smith, who thought it looked like a coelacanth. There was just one catch: Coelacanths were extinct, and had been for 70 million years.

Most complete 3-D map of local universe unveiled

31. května 2011 v 6:03

Most complete 3-D map of local universe unveiled


Today, astronomers unveiled the most complete 3-D map of the local universe (out to a distance of 380 million light-years) ever created. Taking more than 10 years to complete, the 2MASS Redshift Survey (2MRS) also is notable for extending closer to the galactic plane than previous surveys -- a region that's generally obscured by dust.

Karen Masters (University of Portsmouth, UK) presented the new map today in a press conference at the 218th meeting of the American Astronomical Society.

420 Whale Sharks Swarm Mexican Coastline

31. května 2011 v 6:03

420 Whale Sharks Swarm Mexican Coastline


Up to 420 whale sharks gathered off the coast of the Yucatán Peninsula in Mexico, forming the world's largest known assembly of this species, according to a press release issued by the Smithsonian National Zoological Park.

The discovery counters the widely held belief that whale sharks, which can weigh more than 79,000 pounds, are solitary filter feeders that prefer to be alone in the open ocean. The impressive shark assembly proves they will gather for the right reasons. Food now appears to be the draw.

Spokanská stvůra se opět zjevila, překvapila turisty v les

30. května 2011 v 19:15
http://www.novinky.cz/koktejl/234798-spokanska-stvura-se-opet-zjevila-prekvapila-turisty-v-lese.html

The Voynich Manuscript: will we ever be able to read this book?

29. května 2011 v 9:47


Somewhere deep inside the bowels of Yale's Beinecke Rare Book and Manuscript Library - the Ivy League institution's own cemetery of lost books - lies a tome that experts have studied for centuries, but which has yet to be understood by a single soul.

The book has no known author or official title; Yale librarians simply refer to it as manuscript MS 408. But thanks to its peculiar language, symbols and diagrams - often strangely familiar, but insistently elusive in meaning - it has intrigued and frustrated anthropologists, linguists and mathematicians for centuries: even the elite cryptologists at the US National Security Agency drew a blank, after they spent years trying to decode it in the 1950s. And the time that some researchers have dedicated to the problem seems all the more remarkable given the possibility that, for all the complexity and consistency of the script it contains, it could simply be an elaborate hoax.

Fossil of giant ancient sea predator discovered (w/ video)

28. května 2011 v 13:03

Fossil of giant ancient sea predator discovered (w/ video)


Paleontologists have discovered that a group of remarkable ancient sea creatures existed for much longer and grew to much larger sizes than previously thought, thanks to extraordinarily well-preserved fossils discovered in Morocco.

The creatures, known as anomalocaridids, were already thought to be the largest animals of the Cambrian period, known for the "Cambrian Explosion" that saw the sudden appearance of all the major animal groups and the establishment of complex ecosystems about 540 to 500 million years ago. Fossils from this period suggested these marine predators grew to be about two feet long. Until now, scientists also thought these strange invertebrates-which had long spiny head limbs presumably used to snag worms and other prey, and a circlet of plates around the mouth-died out at the end of the Cambrian.

Total Recall s hvězdami, ale bez Marsu

28. května 2011 v 12:21


Tak k tomu nakonec opravdu došlo - v pondělí začíná v Torontu natáčení nové verze Total Recall, akční sci-fi podle námětu Philipa K. Dicka, který už jednou adaptoval Paul Verhoeven. Remake režíruje Len Wiseman a Schwarzeneggera v hlavní roli nahradí Colin Farrell. Důležitou změnou v příběhu je, že v něm chybí Mars. Nová verze se odehrává … (více)
Tak k tomu nakonec opravdu došlo - v pondělí začíná v Torontu natáčení nové verze Total Recall, akční sci-fi podle námětu Philipa K. Dicka, který už jednou adaptoval Paul Verhoeven. Remake režíruje Len Wiseman a Schwarzeneggera v hlavní roli nahradí Colin Farrell. Důležitou změnou v příběhu je, že v něm chybí Mars. Nová verze se odehrává na Zemi, v daleké budoucnosti rozdělené na soupeřící megastáty Euroamerika a Nový Šanghaj. Hlavní hrdina Quaid díky nabourání své mysli za účelem implantování dovolenkových vzpomínek získá podezření, že je ve skutečnosti tajný agent - akorát netuší, pro kterou stranu pracuje. V obsazení přirozeně nechybí Wisemanova žena Kate Beckinsale, které připadla role Lori (v původním filmu Sharon Stone). Melinu hraje Jessica Biel, vůdce odboje Quatta Bill Nighy, hlavního záporáka Bryan Cranston a pracovníka ze společnosti pro umělé vzpomínky "zhulený" John Cho. Tajemné cameo si má zahrát i Ethan Hawke. Premiéra filmu je naplánovaná na 3. srpen 2012. Ale přestože obsazení je parádní, režisér solidní a zápletka lehce pozměněná, pachuť zbytečného filmu zůstává. Dočkáme se příjemného překvapení? (Cervenak)

Brad Pitt jde konečně na zombíky

28. května 2011 v 12:21

Už bylo načase. Dlouho odkládaná adaptace bestselleru Maxe Brookse (Melova syna) World War Z se začne natáčet koncem června na Maltě, aby se pak štáb přesunul i do Velké Británie a v říjnu do Maďarska. Přestože jde o příběh s tematikou zombie apokalypsy, nečekejte horor. Knížka je především válečná a politická satira. Brad Pitt, který film prostřednictvím své společnosti Plan B i produkuje (pro studio Paramount), si zahraje zpravodaje, vyslýchajícího přeživší účastníky války s oživlými mrtvolami. Dále hrají Anthony Mackie a Mireille Enos, která momentálně hvězdí v detektivním seriálu The Killing. Režií se na scénu vrací Marc Forster, o scénář se postaral J. Michael Straczynski. (Cervenak)

New book says USSR was behind Roswell UFO

25. května 2011 v 19:27
is truth stranger than conspiracy-theory fiction? A new book on Area 51 that's already generating a ton of buzz says there was no alien spacecraft that crashed in Roswell, New Mexico in 1947. Instead, Stalin did it--maybe.

According to Annie Jacobsen, the reporter who authored "Area 51," the spaceship was actually a Soviet spy plane that came down during a storm. Jacobsen claims it was filled with bizarre-looking, genetically engineered child-sized pilots. Then-Soviet leader Joseph Stalin was hoping, Jacobsen alleges, that the news would cause widespread panic in the U.S. [View as single article...] [Follow article link...]

Satelity našly v Egyptě 17 dosud neobjevených pyramid

25. května 2011 v 19:23
Vesmírné satelity odhalily v Egyptě s použitím infračervených paprsků pod zemí 17 dosud neobjevených pyramid, přes tisíc hrobek a 3000 starodávných usedlostí. S odkazem na egyptoložku Sarah Parcakovou z Alabamské univerzity o tom informovala stanice BBC.
První vykopávky potvrdily závěry vypracované na základě snímků pořízených z vesmíru, mimo jiné byly odkryty části dvou z pyramid.
Parcaková je nadšena, kolik toho se svým týmem objevila. "Na tomto výzkumu jsme pracovali velmi intenzivně déle než rok. Viděla jsem data podle toho, jak se objevovala, ale uvědomění se dostavilo, až když jsem se na všechno, co jsme našli, podívala s odstupem. Nemohla jsem uvěřit, že jsme po celém Egyptě lokalizovali tolik nalezišť. Odkrýt pyramidu je snem každého egyptologa," řekla.
Její tým vycházel ze snímků pořízených satelity 700 kilometrů nad Zemí, jejichž kamery jsou schopny zaměřit předmět o průměru méně než metr na zemském povrchu. Infračervené paprsky pomohly s určením různým materiálů pod povrchem.
Staří Egypťané stavěli budovy z cihel, které jsou hutnější než okolní půda, takže na záběrech je možné tvary domů, chrámů a hrobek rozlišit.

Je to jen začátek, tvrdí vědkyně

Egyptské úřady se nejprve k zjištěním výzkumníků stavěly váhavě. Když jim však řekli, že v Sakkaře by mohly být odkryty dvě pyramidy, byly provedeny průzkumné vykopávky, jež tvrzení potvrdily. Úřady nyní naleziště označují za jedno z nejdůležitějších v zemi.
Parcaková věří v mnohem více dalších objevů: "Toto jsou jen naleziště hned pod povrchem. Jsou tisíce dalších, které Nil zakryl naplaveninami. Tohle je teprve začátek".