...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Duben 2009

Pálení čarodějnic a noc plná kouzel a čar

30. dubna 2009 v 17:21
Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s tzv. upalováním čarodějnic. Po celé republice se rozhoří tisíce ohňů a vater, u kterých se lidé sejdou především kvůli světským radovánkám, jako je opékání vuřtů, a zábavě. Málokdo tuto noc ještě spojí s magickými rituály, na něž věřili naši předci, kteří jimpřisuzovali obrovskou moc.
Filipojakubská noc nebo-li Valpuržina noc je noc plná kouzel a čar. Podle dochovaných písemností mají především zlé síly větší moc než jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sami sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
"Podle etnologů mají tyto tradice svůj původ u předkřesťanských pastevců, kteří považovali 1. květen za počátek nového půlročí, kdy docházelo k přechodu ze studeného období do teplého a doposud ustájený dobytek byl vyhnán na pastvu. Rychlý přechod ale pro dobytek představoval obrovské zdravotní riziko, které pastevci přisuzovali zlým silám," vysvětluje pro agenturu ČTK Lydia Petráňová z Etnologického ústavu Akademie věd ČR.

Ochrana před čarodějnicemi

Ve většině křesťanských zemí je právě dnešek spjat s ochranou před čarodějnicemi, kdy se především na kopcích pálí ohně a v nich zlé čarodějnice.
Muži staví velké hranice. Dívky ze starých hadrů dělají čarodějnice, připevněné ke koštěti a společně je zdobí dlouhým věncem z pampelišek.
Kam vyrazit na Čarodějnice?
Večer se zapálí hranice i s čarodějnicí. Chlapci zapalují košťata, vyhazují je do výše, prý proto, aby viděli čarodějnice létající na košťatech, či aby je takto srazili k zemi. Děvčata přeskakují ohniště a intenzivně myslí na to, co si přejí nebo čeho se chtějí zbavit.

Keltské svátky Beltine

Keltové v tento den slavili svátek Beltine, při kterém se konalo mnoho očistných obřadů a v noci tančilo a zpívalo.
Podle tradic se na Beltine pálily ohně, které měly všechny živé tvory zbavit všeho nečistého, co se nashromáždilo v temném zimním období a zároveň jim dodat ochranu pro období nadcházející.
Pálení čarodějnic patří v Evropě k oblíbeným zvykům, které se dochovaly z pohanských dob, který oslavuje příchod jara.
//<![CDATA[ var data_165987 = [{ alt : "Pálení čarodějnic patří v Evropě k oblíbeným zvykům, které se dochovaly z pohanských dob, který oslavuje příchod jara. ", description :"Pálení čarodějnic patří v Evropě k oblíbeným zvykům, které se dochovaly z pohanských dob, který oslavuje příchod jara. ", author : { author : "", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/598/165987-top_foto2-3h4jb.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/598/165987-original1-3h4jb.jpg", width:500, height:312 } }]; //]]>
Pálení čarodějnic patří v Evropě k oblíbeným zvykům, které se dochovaly z pohanských dob a oslavují příchod jara.
FOTO: ČTK
"Půlnoc je hranicí mezi dvěma polovinami roku. V noci je zapalována dvojice ohňů a předěl mezi nimi symbolizuje hranici mezi temnou a jasnou částí roku. Mladí lidé přeskakují oheň, ostatní se spolu se zvířaty očistí tak, že se mezi ohni procházejí," uvádí literatura.
Vedle popisů veselí, tance a zpěvu se zachovaly zprávy o některých tradičních zvycích. Patřily mezi ně třeba soutěže mládenců ve vyhazování zapálených březových, košťat do výše, stavění a hlídání májek, což se udrželo dodnes, očistné koupání či alespoň symbolické namáčení do potoka, čištění chlévů, řezání proutků jívy a polykání květů kočiček i další.

Svátek i pro zamilované

Snoubenci a dvojice zamilovaných se vydávali v předvečer svátku Beltine do lesů. Měsíc květen se pak následně stával symbolem sexuální volnosti, sexuálního zasvěcování a milostných her.
V tomto období se prý uzavírala zkušební manželství na rok a jeden den. Pokud svazek nefungoval, partneři se po tomto období postě rozešli.
Z těch dob nám zřejmě zbyl zvyk líbat se na prvního máje pod rozkvetlou třešní, břízou či jiným stromem.
Podle dalších tradic patří tato noc i mezi nejplodnější, kdy mohou otěhotnět ženy, i které o dítě nestojí. Přičemž děti počaté na Beltine mají prý štěstí po celý život.
//<![CDATA[ var data_166002 = [{ alt : " ", description :" ", author : { author : "", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/600/166002-top_foto2-acpyl.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/600/166002-original1-acpyl.jpg", width:500, height:365 } }]; //]]>
Upálení čarodějnice byl nejjistější způsob ochrany proti zlým silám.
FOTO: ČTK
Noc také může prozradit tajné lásky včetně nevěr. Například zvyk, který se ještě dnes dodržuje v Rakousku, tzv. vysýpání "cestičky lásky". Úzké bílé proužky vápna nebo písku, vedou od jednoho stavení ke druhému, a na 1. máje zrána se tak celá ves dovídá, kdo s kým chodí. Cestičky občas směřují i k zadaným lidem a prozrazení nevěrníků je na světě.

Vynášení Morany

V některých krajích se místo pálení čarodějnic upaluje Morana - pohanská bohyně smrti. Uctívali ji staří Slované a Baltové. Je zosobněna zimou, na jaře končí její vláda, proto se topí nebo bije. Není možné ji však považovat za čistě bohyni smrti nebo za nějakou ohyzdnou stařenu. Je prý velmi krásná.
Tradičním rituálem praktikovaným i dnes je vynášení Morany a její upálení nebo utopení. Nejčastěji se Morana hází z mostu nebo ze skály.

Batman 3: Bale už má podepsáno

29. dubna 2009 v 18:33
Pokračování Temného rytíře se sice jen tak nedočkáme, protože si Christopher Nolan nejdřív natočí Inception, ale po dnešku máme minimálně jednu jistotu. Je jí Christian Bale, který v rozhovoru pro Total Film odhalil, že se do role Bruce Wayna stoprocentně vrátí. Proč? Můžete třikrát hádat.
"Lidi pořád říkají 'Nikdy nenatočíte dobrej třetí film' a já na to 'OK, tak jdeme do toho, abychom jim ukázali, že nemají pravdu.' Ale to jsem jenom já. Ve skutečnosti trojku natočit musím. Podepsal jsem totiž smlouvu! Chris (Nolan) ji nepodepsal, takže jsem trochu v háji, když řekne, že do toho nejde."
Dál Bale mluvil hlavně o tom, že je třeba najít ten správný příběh, ale to není nic, co bychom nevěděli už předtím. Spíš buďme rádi za to, že Warneři na nikoho netlačí a dávají Nolanovi placený oddech v podobě jeho "sci-fi z architektury lidské mysli", po které se snad pustí do dalšího výletu do Gotham City. V jiných případech už by se dávno volalo Ratnerovi...

Kiss-Psycho circus-nečekaná vypalovačka

28. dubna 2009 v 20:59 | Lubomír
Zcela náhodou jsem narazil na pc hru z roku 2000-Kiss :Psycho circus- a byl jsem docela překvapený! Pamatuju si tehdejší návrat Kissáků,ne tak špatnou desku a super titulní píseň spolu s klipem - a na této vlně se svezla i hra.Klasická hratelnost fps střílečky spolu s fantasmagorickým příběhem a zajímavými nepřáteli vytváří zajímavý mix,který chytne a nepustí-sice jsem hru nedohrál,ale je mi fakt sympatická a až si budu chtít trochu ulítnout tak si asi partičku dám....

Filmy...Into the blue 2:The reef a The Spirit

28. dubna 2009 v 18:38 | Lubomír
Durhý díl Do hlubiny...co dodat,potopil se vážně ještě hlouběji-ale do béčkových vod.Zatímco první díl byl jakž takž snesitelný hlavně kvůli hlavní hrdince v podání Jessicy Alby,tady je v hlavní roli neznámá blondýnka a sošný potápěč,zápletka z pekel a celkový dojem z filmu je tak céčkový.Jediné na co se dá koukat jsou podvodní záběrymty jsou nádherné-ovšem když hrdinové loví "potopené věci",bije do očí jak jsou nachystány ....5/10-za blonýdnku a moře.


No a pak je tu Spirit.Ten Spirit od Franka Millera.Čekal jsem všelicos,ale čeho jsem se dočkal? Těžko říct,smíšené reakce z celého světa- a je to tak, na rozdíl od výborného Sin City.Jsem v nevýhodě,že neznám předlohu, film stylově vystřeluje od Sin City až po narážky na Temného Rytíře-toho komiksového...ale i tak,parádní pasáže střídají nudné desetiminutové proslovy hlavního padoucha-Samuel Jackson je jako vždy perfektní,Gabriel Macht v hlavní roli nevýrazný-prim hrají ale ženy.Eva Mendes je prostě vamp,Scarlet Johansonn v nacistické uniformě je neuvěřitelná,celé to ale připomíná dort pejska a kočičky.Co ti poskoci? Co ta bitka v bažině? Co ta zápletka? Ach jo......Spirit,trochu ztratil svého Ducha.7/10 kvůli Evě ,Scarlet a Octopusovi.

... a Megan Fox korzet poprvé obléká

28. dubna 2009 v 16:21 | Karel Ryška

... a Megan Fox korzet poprvé obléká

Pánové, připravte se. Tohle nejsou žádní Transformers...


Kde jsou ty časy, kdy přišel Michael Bay za Megan Fox a položil jí dvě jednoduché otázky: "Umíš běhat?" a "Myslíš si, že máš hezký břicho?" Sexbomba z Transformerů se sice letos v létě ukáže v jejich pokračování, ale jinak se musí pěkně ohánět, aby její herecká kariéra neuvadla.
Po hororu Jennifer's Body (scénář oscarové Diablo Cody) o zabijácké roztleskávačce se proto pustila do dalšího projektu, ve kterém bude po boku Joshe Brolina bojovat s armádou nemrtvých. Nebo spíš bránit tomu, aby kdy vkročila na divoký západ.
Westernový komiks Jonah Hex na plátno míří pod dohledem režiséra animovaného Hortona Jimmyho Haywarda, ale to snad nezabrání tomu, abychom se dočkali stylové řežby, ve které bude Brolinův hrdina hláškovat, zabíjet a prudit Johna Malkoviche. Každopádně uvidíme Megan v korzetu, jelikož se v něm právě prohání po place a nenechaví fotografové u něčeho takového nemohli chybět.
Kliknutím se dostanete k ostatním fotkám

Drowning in plastic: The Great Pacific Garbage Patch is twice the size of France

27. dubna 2009 v 19:10

Way out in the Pacific Ocean, in an area once known as the doldrums, an enormous, accidental monument to modern society has formed. Invisible to satellites, poorly understood by scientists and perhaps twice the size of France, the Great Pacific Garbage Patch is not a solid mass, as is sometimes imagined, but a kind of marine soup whose main ingredient is floating plastic debris.

It was discovered in 1997 by a Californian sailor, surfer, volunteer environmentalist and early-retired furniture restorer named Charles Moore, who was heading home with his crew from a sailing race in Hawaii, at the helm of a 50ft catamaran that he had built himself.


30 dní dlouhá noc... podruhé

26. dubna 2009 v 18:54


Před dvěma lety vyrazil John Hartnett do kin, aby nám předvedl, že se umí pěkně ohánět sekerou. A ač jeho um s touhle zbraní chválil asi každý, okolo se odehrávající film Davida Sladea přes počáteční nadšené reakce rozhodně neuspokojil všechny. 30 dní dlouhá noc si však na sebe vydělala, což je vždy důvod ke kontrole zdrojového materiálu, který by mohl skrývat nějaké to pokračování.
V tomto případě se vedle komiksové předlohy našel sequel s názvem Dark Days a divím se, že trvalo dva roky, než začal Steve Niles (autor) nahlas mluvit o jeho zfilmování. Scénář už je prý hotový a zbývá sehnat finance, které by mu pomohly na plá... na DVD.
Niles se totiž rozhodl jít cestou menšího odporu a DVD trh podle něj skýtá menší finanční rizika. Jeho plány navíc nekončí u Dark Days a rád by dostal před kamery i ostatní pokračování 30 dní dlouhé noci, kterých jsem napočítal přes 10. Na účast Davida Sladea tak nejspíš můžeme zapomenout (bude točit třetí díl Ságy Stmívání aka Zatmění) a nezbývá než doufat, že tahle pásová výroba nepoletí bleskurychle kupředu na úkor kvality. Zvolený formát k tomu mívá tendence...

Děj Dark Days (SPOILERY!)

Koho by zajímalo, o co půjde v nejbližším Nilesově dítku, měl by si vybavit Hartnettovu manželku z 30 dní dlouhé noci v podání Melissy George. Ta se v Dark Days vydá do Los Angeles, aby tam probudila místní upíří populaci a mohla tak pomstít smrt svého muže. Sličná blondýnka masakrující krvežíznivé bastardy? Ano, béčko jako řemen, ale hádám, že cílové publikum nebude nic namítat.

Prasečí chřipka už i v New Yorku, v Mexiku 1300 nakažených

26. dubna 2009 v 9:32
Dalších deset případů nákazy prasečí chřipkou potvrdily americké úřady ve Spojených státech. Nebezpečný virus A/H1N1 prokázaly testy u osmi školáků v New Yorku a u dalších dvou lidí ve státě Kansas. Informovala o tom agentura Reuters. Mnohem vážnější je situace v sousedním Mexiku, kde po nakažení zemřelo již osm desítek lidí.
Testy prokázaly, že osm školáků se nakazilo virem prasečí chřipky typu A. Vzorky byly odeslány do amerického střediska pro kontrolu nemocí a pro prevenci. Centrum má virus prozkoumat a zjistit, jestli je stejný jako ten, co si vyžádal oběti v Mexiku.
"Ve všech případech ale nemoc byla jen mírná. Mnohé z dětí už se cítí lépe," uvedl na tiskové konferenci newyorský zdravotní komisař Thomas Frieden.
V Kansasu úřady potvrdily dva případy nákazy prasečí chřipkou. S informací přišly jen chvilku poté, co se objevila zpráva o nakažených dětech z New Yorku. Zdravotnické instituce po celých Spojených státech nyní provádějí testy a zjišťují, zda by smrtícím virem nemohly být nakaženy další osoby.

Mexiko zavřelo školy poprvé od zemětřesení v roce 1985

Na jihu USA u mexických hranic zdravotníci už dřív zaznamenali osm pacientů, nakažených tímto smrtícím virem. Na nový typ viru prasečí chřipky už v Mexiku zřejmě zemřelo 81 lidí a dalších 1300 je nakaženo. Oznámil to mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba.
Ve všech školách v hlavním městě a jeho okolí, a také ve státě San Luis Potosí, zrušila vláda vyučování, a to zatím s platností do 6. května. Školy v hlavním městě se tak poprvé mimořádně uzavřely od zemětřesení v roce 1985, při němž zahynulo 10 000 lidí.

Varování Světové zdravotnické organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala všechny země ve světě, aby sledovaly výskyt případů tohoto a jemu podobných onemocnění na svém území. Odborníci se obávají toho, že by mohla vypuknout pandemie. Podle generální ředitelky WHO Margaret Chanové má totiž virus "pandemický potenciál".
Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky.
/* <![CDATA[ */ addPopupImages("contentArticleBox"); /* ]]> */

Led kolem Antarktidy roste i přes globální oteplování

26. dubna 2009 v 9:31


Mohlo by se zdát, že kvůli globálnímu oteplování, led všude na světě mizí taje. Není tomu tak. V Antarktidě podle posledních vědeckých výzkumů ledu přibylo - minimálně v posledních 30 letech. Vědci z British Antarctic Surveys a americké NASA uvedli, že na rozdíl od Arktidy, vrstva mořského ledu kolem Antarktidy se mírně zvětšila.
Svůj podíl na tom údajně má ozonová díra, která tak vytváří nad Antarktidou jiné podmínky, než ve zbytku světa, kde se projevuje vliv skleníkových plynů. A tak zatímco kolem severního pólu led mizí, na jihu probíhá opačný proces.
Ozónová díra
Existence ozonových děr v atmosféře byla zjištěna až v polovině 80. let. Jde o oblasti v atmosféře bez ozonu, který pohlcuje část životu nebezpečného ultrafialového záření ze slunečních paprsků. Oslabování a v extrémní míře lokální narušení ozonové vrstvy bylo způsobeno vypouštěním freonů. Jde o látky používané od roku 1930 v chladících a hnacích médiích, aerosolech,nadouvadlech, hasících přístrojích a čistících prostředcích. Freony pronikají do atmosféry a v nich obsažený fluor a chlór se podílí na štěpení ozonu.
Mořský led, který se u Antarktidy rozšířil, hraje významnou úlohu v globálním klimatu, protože odráží sluneční záření a je také útočištěm pro místní živočichy. Plocha mořského ledu se samozřejmě mění a během letního období je menší, zatímco během zim se rozrůstá. V případě Antarktidy je to rozsáhlá plocha - dvojnásobek rozlohy celé Evropy.
Porovnáním satelitních snímků pak vědci zjistili, že od roku 1970 rostl antarktický mořský led přibližně o 100 000 kilometrů čtverečních během každé dekády. Pokud jde o sílu ledu, tak ta kolísá přibližně od jednoho do několika metrů, které oddělují poměrně teplejší oceán od mrazivého antarktického podnebí.
Americko-britská studie se zaměřila na to, proč je vývoj na severním a jižním pólu odlišný. Rozsáhlá ozónová díra nad jižním pólem podle vědců ovlivnila vzdušné proudění nad Antarktidou. S jejím výskytem zesílilo proudění studeného vzduchu do západní Antarktidy a akcelerovalo zde tvorbu mořského ledu. V jižním Tichomoří u antarktického pobřeží zesílily také sezónní bouře.

Dying breed,Veřejný nepřítel číslo 1 a Dead snow

24. dubna 2009 v 18:22 | Lubomír
Ale nejdříve Veřejný nepřítel číslo 1-film,o který bych normálně asi nezavadil pohledem se mi najednou naskytnul od souseda, a oba díly,takže jsem si říkal,no jo, francouzská kriminálka- a najednou jsem měl oba díly za sebou a hleděl jsem s otevřenou pusou! Hlavně to bylo díky neskutečnému Vincentu Casselovi v hlavní roli.
"Jacques Mesrine, největší francouzský gangster všech dob, byl ve své vlasti známější než jakákoliv celebrita. Jeho avantýry byly neskutečně lehkomyslné, neuvěřitelně drzé a jeho úmysly absolutně nepředvídatelné. Na každou novou "fušku" se pomocí plastických operací a nejrůznějších masek měnil k nepoznání, a proto byl přezdíván "mužem tisíce tváří". Národ ho uctíval, ženy ho zbožňovaly a pro stát byl nepřítelem číslo jedna. Jeho odvážné skutky, nesčetné útěky z vězení, milostné románky, nad nimiž zůstával rozum stát, jeho bájná dobrodružství, obrovský cynismus a výsměch policii, z toho všeho vznikl pro Francouze skutečný národní epos. Epos o člověku, který byl skutečným hrdinou nebo antihrdinou…

Filmy Veřejný nepřítel č. 1 a Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (premiéra 1.1.2009) se natáčely souběžně celých devět měsíců, na třech kontinentech a s rozpočtem přes 80 miliónů Eur. Jedná se o nejdražší francouzskou produkci všech dob. (oficiální text distributora)"
Hodně se mi ale líbilo to,že se film jako by vrátiul ke staré francouzské škole-klasickým kriminálkám s Delonem,Belmondem atd...napínavá podívaná,při níž napětím ani nedýcháte.10/10

Zato Dying breed-to je jiná káva.Silná,ujetá,vyvražďovací,vesnická,tasmánská a veskrze dobře natočená v nádherném prostředí, je nám předkládán příběh čtyř přátel kteří vyrazí do tasmánské divočiny hledat legendárního vakovlka-a přitom narazí na vesničku kanibalů-jak romanticky to zní-kteří potřebují ženy pro "výrobu "dětí...a muže jako potravu.Napínavá vyvražďovačka která tu byla stokrát-ale dá se na ni koukat. 7/10


A nakonec zklamání-kolik blogů a stránek bylo popsáno o Dead snow,zombie komedii s fašounskými nemrtváky v hlavní roli-norský film,podobně jako Dying breed natočený za pár šupek-ale u mě propadl na celé čáře. Takový guláš a zmatek jsem dlouho neviděl,takže po čtyřiceti minutách jsem to vypnul-možná ,že dál to bylo lepší,ale sbohem naci zombíci! 4/10