...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Duben 2008

pitva vůbec největšího hlavonožce na světě

30. dubna 2008 v 20:53
Na Novém Zélandu začala tento týden pitva vůbec největšího hlavonožce na světě, asi půl tuny těžkého a deset metrů dlouhého kalmara druhu Mesonychoteuthis hamiltoni. Jde o tvora s mnoha superlativy, mimo jiné je to živočich s vůbec největším okem, které je větší než talíř. Vědci se také přiznali, že maso z kalmara Hamiltonova i ochutnali.
30. 4. 2008 11:16 - WELLINGTON
Oko kalmara má průměr 27 centimetrů, i kdy vidět z něj lze jen deset centimetrů. Pitvaný půltunový tvor však nebyl dosud dospělý, podle Steva O´Shey z wellingtonského muzea Te Papap Tanagarewa druh dorůstá délky patnácti metrů a vážit může až 750 kilogramů. Je tedy větší než známá krakatice obrovská Architeuthis dux.
"Je to jediné oko obřího kalmara, které bylo kdy nalezeno. Je ohromující," uvedl odborník na hlavonožce u auklandské univerzity Kat Bolstad.
Obří přísavky na chapadlech kalmara rodu Mesonychoteuthis hamiltoni.:. Obří přísavky na chapadlech kalmara rodu Mesonychoteuthis hamiltonifoto

Pohlaví neznámé, chuť výrazná

Bohužel se vědcům zatím nepodařilo zjistit pohlaví, což je jedním z cílů výzkumu tvora, samci jsou menší než samice. Zato už ochutnali maso tvora. Potvrdil to Mark Fenwick z musea.
"Chutná jako mlž. Zanechává v ústech výraznou chuť, která chvíli přetrvává," uvedl Fenwick.
O´Shea dodal, že ochutnávání mělo vědecký význam. Účelem bylo zjistit, zda se i u tohoto druhu kalmara do masa ukládá čpavek. "Zajímavé je, že chuť není čpavková. Překvapivě chutná dobře," sdělil Shea.
Fenwick ještě dodal: "Je to maso pro gurmány. Nevím o nikom, kdy by do současnosti jedl Mesonychoteuthise."
Vědci zkoumají kalmara rodu Mesonychoteuthis hamiltoni.:. Vědci zkoumají kalmara rodu Mesonychoteuthis hamiltoni.foto

Tajemný druh

Kalmaři druhu Mesonychoteuthis patří mezi tajemné tvory. O jejich existenci se vědci dozvěděli až v roce 1925, kdy se v žaludku vorvaně objevila dvě dlouhá chapadla tohoto hlavonožce.
Od roku 1925 bylo spatřeno jen několik jedinců rodu Mesonychoteuthis. "Jsou velmi vzácní - tento je jedním z asi šesti, kteří kdy byli uloveni," uvedla ředitelka přírodovědného oddělení muzea Carol Diebelová.
Neví se proto moc ani o jejich životě, údajně jsou schopni se potápět do hloubky dvou kilometrů. Jedná se o nemilosrdné dravce. I ulovený kalmar požíral svou kořist, když jej vytáhli v síti. Rybáři si okamžitě uvědomili význam úlovku z Rossova moře a zmrazili ho ve slané vodě.
Ulovený kalmar rodu Mesonychoteuthis hamiltoni před vytažením na palubu:. Ulovený kalmar rodu Mesonychoteuthis hamiltoni před vytažením na palubufoto:
Kalmar váží 495 kilogramů a byl uloven vloni v únoru a okamžitě uložen do mrazícího boxu. Z něj ho vědci vyjmuli v pondělí a přesunuli do nádrže naplněné solným roztokem, což je první krok procesu, na jehož konci by měl být kalmar nejen prozkoumaný, ale také připravený k veřejnému vystavení. Slaná voda má bránit rozkladu tkání.
Ulovený kalmar rodu Mesonychoteuthis hamiltoni:. Ulovený kalmar rodu Mesonychoteuthis hamiltonifoto
Po dokončení pitvy se pro kalmara chystá nádrž se 7000 litry formaldehydu, aby si ho mohli prohlížet návštěvníci muzea.
Australian

Ancient Praying Mantis Found in Amber

29. dubna 2008 v 20:07

Ancient Praying Mantis Found in Amber

An 87-million-year-old praying mantis found encased in amber in Japan may be a "missing link" between mantises from the Cretaceous period and modern-day insects.

The fossil mantis measures 0.5 inch (1.4 centimeters) from its antennae to the tip of its abdomen.


Lidstvo se kdysi málem rozdělilo na dva poddruhy

28. dubna 2008 v 16:09
Genetická studie ukázala, že pravěcí lidé se začali rozdělovat na dva různé poddruhy. Ty se ale později spojily a vytvořily druh jeden. Genetické rozdíly v Africe vedly ke vzniku dvou oddělených populací, které pak žily bez vzájemného kontaktu zhruba 100 000 let. Znovu se spojily až v pozdější době ledové, a to vlivem populační expanze.
28. 4. 2008 12:09 - NEW YORK
Vědci se domnívají, že důvodem rozdělení pravěkých populací bylo suché podnebí, které od sebe oddělilo naše prapředky ve východní a v jižní Africe. Jak uvádí BBC, jednalo se dost možná o nejdelší období, během kterého od sebe byly populace moderních lidí zcela izolovány.
V době této izolace, kolem 150 000 let př.n.l., žili ještě všichni příslušníci našeho druhu Homo sapiens v Africe. Toto překvapivé zjištění vyplynulo z takzvaného genografického projektu, který se snaží zmapovat dějiny lidských migrací pomocí DNA. Ačkoliv je v DNA dnešních lidí dávné rozdělení viditelné, současní Afričané tvoří jednotnou populaci. Je však možné rozlišit mitochondriální linie, které převládají ve východní a západní Africe jakož i ve zbytku světa, a ty, které se vyskytují převážně u křováckých kmenů (kmenů Khoi a San) v jižní Africe.
Podle vědců se populace rozdělily poměrně brzy v naší evoluční historii. Rozdělení populace má zřejmě na svědomí dlouhodobé ohromné sucho, která Afriku sužovalo.
Vědci dodávají, že výsledky této studie jsou kompatibilní s obecně přijímanou představou, že moderní lidé byli v určité fázi vývoje velmi blízko vyhynutí a jejich počet mohl spadnout až na pouhých 2 000 jedinců. Až na počátku pozdní doby ledové se lidem začalo znovu dařit a lidstvo expandovalo v rámci Afriky, ale i na další kontinenty.

Full Moon Madness-Moonspell lyrics

27. dubna 2008 v 19:03
Full Moon Madness

We are wolf memories
That tear the skin apart
Wolves that once were men
And shall be them again

We are wolf memories
That tear the skin apart
Wolves that once were men
And shall be them again
Or perhaps memories of men
Who insist of not tearing for to be wolves
But that never shall be them again...

Somos memórias de lobos que rasgam a pele
Lobos que foram homens
E o tornarão a ser

They awake for flesh
Choose pain as a path
Refuse a light
To blind you and me

Full Moon Madness,
We are as one and congregate
Full Moon Madness
We rise again to procreate

Somos memórias de lobos que rasgam a pele
Lobos que foram homens e o tornarão a ser
Ou talvez memórias de homens.
Que insistem em não rasgar a pele
Homens que procuram ser lobos
Mas que jamais o tornarão a ser...

They awake for flesh
Choose pain as a path
Refuse a light
To blind you and me

Full Moon madness,
We are as one and congregate
Full Moon Madness
We rise again to procreate to seal our fate

Irreverence was cast out from the sky
And eternity lost its sex forever
And under the same heaven they voted to emptiness
They still celebrate under a Full Moon Madness...

They awake for flesh
Choose pain as a path
Refuse a light to blind you and me

Irreverence was cast out from the sky
And eternity lost its sex forever
And under the same heaven they voted to emptiness
We still celebrate under a Full Moon Madness...


Christian Bale jako vůdce lidí ve válce s Terminátory?

26. dubna 2008 v 20:32
Christian Bale jako vůdce lidí ve válce s Terminátory? Možná se vám o tom zdálo, možná vás to už někdy napadlo a možná jste se za to dokonce modlili. Pokud ano, tak v Hollywoodu vaše modlitby vyslyšeli.

Bale jde znovu do akce

Zatímco v lednu 2008 napochoduje na televizní obrazovkytelevizní Terminátor (trailer), ve stejné době se začne nejspíš natáčet i Terminátor 4, což je sama o sobě haluzoidní zpráva týdne - filmový Terminátor bez Ahnulda, který by si klidně mohla nechat vytetovat Terminátor na čelo a nikdo by proti tomu neřekl ani ň? Kdybyste to řekli na Silvestra 1984, asi by vás vyhlásili vtipálkem roku. Časy se ale mění a Terminátor je brand, který nikdo nenechá kvůli jednomu ambicióznímu kulturistovi jen tak válet na ulici.


Čtvrtý díl s názvem Terminator Salvation: The Future Begins by se měl odehrávat tam, kde to kdysi všechno začalo záběrem na lebky drcené nohama kyborgů - v blízké budoucnosti, v naplno rozjeté válce Skynetu s lidstvem. Jestli se vrátí Michael Biehn, to je otázka, v tuhle chvíli se ale mluví hlavně o tom, že Johna Connora si zahraje Christian Bale. Další zprávy už tak dobré nejsou.
Scénář napsali autoři třetího dílu John Brancato a Michael Ferris a pokud z války neudělají komedii, je tu ještě videoklipař McG, který má na kontě nefunkční odpad jako jsou Charlieho andílci. Přiznávám se bez mučení, moc ,,oblíbenějších" režisérů v současném Hollywoodu nemám (snad s výjimkou Stephena Sommerse) a když slyším zkratku McG, skáče mi do ruky mačeta a oklepávám se při představě, že tenhle člověk málem točil Supermana. McG vpodstatě neumí natočit akci tak, aby vypadala dobře a přitom nešlo jen o maglajz hezkých, ale nefunkčních obrázků, stejně se mu pod rukama rozpadají i celé filmy. Jméno si naštěstí vylepšil alespoň dramatem Návrat na vrchol, já mu ale uvěřím, až vyjdu z kina bez újmy na zdraví. Doufejme, že Bale ví, co dělá a nebude si rvát vlasy.
Terminator Salvation: The Future Begins by mělo být prvním dílem zamýšlené trilogie, premiéra se chystá na léto 2009.

Lidstvo bylo před 70 000 lety podle vědců na pokraji vyhynutí

26. dubna 2008 v 7:51

Lidstvo bylo před 70 000 lety podle vědců na pokraji vyhynutí


Lidstvo bylo před 70.000 lety kvůli extrémním klimatickým podmínkám možná na pokraji vyhynutí. Vyplývá to z rozsáhlé genetické studie zveřejněné ve čtvrtek v revue American Journal of Human Genetics. Podle další vědecké práce bylo v té doby zřejmě na planetě jen asi 2000 lidí.
25. 4. 2008 20:21 - WASHINGTON
"Kdo by si pomyslel, že tak nedávno - před 70 000 lety - klimatické extrémy snížily velikost naší populace na tak nízkou úroveň, že jsme byli na samém pokraji vyhynutí," napsala paleontoložka Meave Leakeyová, která se na studii podílela. Studie byla provedená v rámci projektu Genographic, který od roku 2005 zkoumá vývoj člověka pomocí genetiky.
Východní Afrika byla zřejmě před 135 000 až před 90 000 lety postižena silnými suchy. Ta rozdělila tehdejší lidskou populaci do malých a izolovaných skupin, které se zřejmě vyvíjely nezávisle, uvádějí hlavní autoři studie Doron Behar z lékařské fakulty v izraelské Haifě a Saharon Rosset z výzkumného střediska v Yorktown Heights v americkém státě New York.
Teprve před asi 40 000 lety - po odloučení trvajícím asi 100 000 let - se všechny skupinky spojily do jediné panafrické populace. "Tato studie ilustruje moc genetiky odhalit některé klíčové události v dějinách lidského rodu," řekl šéf projektu Genographic Spencer Wells. "Skupinky lidí, které rozdělily tvrdé klimatické podmínky, se vrátily z okraje propasti, aby se znovu sjednotily a zalidnily svět. Je to opravdu epické drama, které je zapsáno v naší DNA."

Od hrozby vyhynutí ke kulturnímu posunu

Studie zmiňuje jinou práci vědců ze Stanfordovy univerzity. Podle ní počet lidí, kterých je nyní 6,6 miliardy, zřejmě před 70 000 lety poklesl až na 2000.
Podle Wellse v době, kdy bylo lidstvo na pokraji vyhynutí, "došlo ke kulturnímu posunu". "Lidé začali vyrábět lepší nástroje k lovu...začalo se objevovat umění a abstraktní myšlení," řekl.
Podle něj by toto kritické období v dějinách lidstva mělo být i poselstvím dnešním lidem. "Měli bychom se začít považovat za šťastlivce, kteří přežili," řekl.
Studie využívající mitochondriální DNA, která se předává přes matku, již dříve vystopovala původ moderního člověka k jediné ženě, jež žila v Africe před asi 200 000 lety. Lidé začali migrovat z Afriky zhruba před 60 000 lety. Zatím se vědělo málo o vývoji člověka právě v období mezi touto pramatkou moderního lidstva a mezi začátkem lidské migrace mimo Afriku.

Buried Dogs Were Divine "Escorts" for Ancient Americans

25. dubna 2008 v 19:54

Buried Dogs Were Divine "Escorts" for Ancient Americans

Hundreds of prehistoric dogs found buried throughout the southwestern United States show that canines played a key role in the spiritual beliefs of ancient Americans, new research suggests.

Throughout the region, dogs have been found buried with jewelry, alongside adults and children, carefully stacked in groups, or in positions that relate to important structures, said Dody Fugate, an assistant curator at the Museum of Indian Arts and Culture in Santa Fe, New Mexico.


Tak už nám to roste....

24. dubna 2008 v 20:30 | Lubomír

Hawking: Unintelligent life is likely on other planets

24. dubna 2008 v 13:26

Hawking: Unintelligent life is likely on other planets

WASHINGTON - Famed astrophysicist Stephen Hawking has been thinking a lot about the cosmic question, "Are we alone?" The answer is probably not, he says.

If there is life elsewhere in the universe, Hawking asks why haven't we stumbled onto some alien broadcasts in space, maybe something like "alien quiz shows?"


Cradle Of Filth- For Those Who Died

23. dubna 2008 v 20:02 | King of Death
Cradle Of Filth
For Those Who Died
Za Ty, Co Zemřeli
. Midian (bonus track).