...Půda mužského srdce je kamenitá, každý si na ní pěstuje,co umí....a stará se o to.
Blog Lubomíra Tomika

Únor 2008

Jak se nedat zavřít

29. února 2008 v 19:01 | JX Doležal
JAK SE NEDAT ZAVŘÍT
článek první - KOSMICKÁ HRA
Vše je hra. Tanec Pána Šivy vytvořil tento vesmír. Stejně tak je hrou to, co žijeme. Je to hra i s policií. Neberte tedy policistu, který vás přijde otravovat za marihuanu, apriorně jako nepřítele, netahejte do případu své osobní komplexy a úzkosti, a berte komunikaci s policií jako hru. Jak ze své, tak z jejich strany. To co vám říkají, to, čím vám vyhrožují, může být pravda. A nemusí... Nenechejte se vystrašit!!! Pravidla (přestože není nikdy plně garantováno, že budou policií dodržena) jsou následující.
  • Jste-li zajištěn (seberou vás), můžete být zajištěn pouze ze zákonných důvodů, které je vám policista povinen sdělit.
  • Policista se musí prokázat identifikačním číslem, služebním průkazem nebo odznakem kriminální policie.
  • Zajištění může trvat max. 48 hod, musí o něm být sepsán protokol.
  • Na vaši žádost je policista povinen o zajištění informovat blízkou osobu.
  • Pozor! Jako zajištěný nejste (ještě) obviněn, neběží proti vám trestní řízení, a tudíž nemáte právo na obhájce!
  • Jste-li zadržen, jde už o jinou kávu. Zadržení musí předcházet obvinění a k němu není kompetentní policie, ale vyšetřovatel. Jste-li zadržen, stáváte se účastníkem trestního řízení, vyšetřovatel vás musí vyslechnout, sepsat protokol a v něm uvést důvody zadržení.
  • Máte právo zvolit si obhájce a vyžadovat jeho přítomnost při výslechu. Pozor! Můžete být vyslýchán i v případě, že váš obhájce je zatím nedosažitelný!!!
  • Policejní orgán je povinen seznámit vás s vašimi právy. Zadržen můžete být maximálně na 48 + 24 hodin, v oněch 24 hodinách vás vyslechne soudce a rozhodne o tom zda budete propuštěn, nebo vzat do vazby. Nebude-li v této lhůtě rozhodnuto o vazbě, musíte být propuštěn.
článek druhý - CO JIM ŘÍCI, KDYŽ VÁS CHYTNOU PŘI KOUŘENÍ S PŘÁTELI
Pokud vás seberou při kouření s přáteli, jsou dvě základní varianty výpovědi, které vám nepřitíží. Buď jste kuřáky marihuany ochotnými si držení malého množství (což není trestný čin ale přestupek) ustát. Tehdy vám nepřitíží, když (stejně jako vaši přátelé) vypovíte, že jste drogu koupil od neznámého dealera a koupil jste jí množství menší než velké. Stejným způsobem nabyli drogu vaši přátelé. A tak si každý kouříte to svoje... Že máte jen jednoho jointa? Sesypali jste si každý to svoje dohromady a z toho jste si ubalili. Viz. slovník jazyka anglického : JOINT - společný, společně.
Druhou možností - když se k tomu, že jste kuřákem marihuany, nechceme před úřady přiznat - je, že jste drogu společně s lidmi, se kterými ji právě konzumujete, společně našli/dostali, a před tím než jste ji šli odevzdat na policii, jste si ji chtěli společně vyzkoušet... To vs to, neboť se o tom pořád píše v novinách...
Nikdy nesmíte úřadům sdělit kdo (nebyl-li jste to vy sám a nechcete-li svou výpovědí i za cenu rizika chránit druhé) trávu donesl!!! Mohl by to šeredně odskákat!!! Samozřejmostí je, že nehulíte s cizími a podezřelými lidmi. Když už - pokud vám někde na párty někde na párty jointa nabídnou sami - klidně si s nimi zakuřte. Ale kdo vám vlastně strčil tu cigaretu do ruky, to se přece nepamatujete!!! Vždyť jste zkouřenej!!! Nikdy nenabízíte - ani šluka - neznámým lidem, kouřit je doporučeno pouze s osvědčenými přáteli!!!
článek třetí - KDYŽ TO U VÁS NAJDOU
V tomto článku je třeba zastavit se nad mravním rozměrem nakládání s neoprávněně zakázanou drogou - marihuanou. Je třeba si uvědomit, že člověk, od kterého trávu máte, vám pomohl, riskoval, a vy máte povinnost jej krýt!!! Prásknout člověka, od kterého jste trávu dostali/koupili, je zločin!!! I kdyby vás měla policie natočené na videu, jak jemu dáváte peníze a on vám pytlík s čímsi - peníze, které jste mu dal, byly splátkou (před pár dny vás kamarád založil, když jste si nechali doma peněženku), pytlík, který vám předal, obsahoval šroubky do brýlí či něco podobného!!! Případně - když vás chytnou za ruku - vám vrací sáček s marihuanou, který je váš a ke kterému jste mu dali přivonět! Nikdy, za žádných okolností, však proti němu nesmíte svědčit. Šlo by o hřích, o nemravnost - stejně jako by jste udali - když vás chytnou zlitého za volantem - barmana, který vám nalil. Tedy: Když u vás policisté najdou marihuanu, zvažte (nejlépe předem) zda jste ochoten ustát nálepku kuřáka trávy. Pokud ano: Mám to pro svou vlastní potřebu, koupil jsem od neznámého dealera na náměstí Republiky. Držení malého množství je přestupek - stejně jako když se váš pes někde vykálí a vy to lejno neuklidíte. Dostanete pokutu na obvodním úřadě a tím věc zhasne. Pokud chcete skutečnost, že trávu kouříte, utajit, pak jste materiál, který u vás policie našla, nalezli na ulici (na lavičce v parku) a zatím jste neměli čas jej odevzdat policii.
článek čtvrtý - KDYŽ VÁM PŘIJDOU SKLIDIT
V momentě, když zjistíte, že policie ví o vašich rostlinách - je jedno, zda jde o skleníkovky pěstované v bytě, nebo outdoor pěstovaný na zahrádce - ukliďte a zlikvidujte všechnu marihuanu, kterou máte. A rostliny nechejte růst... Vždyť trestná je u nás výroba drog, ne pěstování konopí k zahradnickým či estetickým účelům. A rostliny konopí, které pěstujete pro potěchu oka, samozřejmě nejsou určeny k výrobě marihuany... I když bude mít vaše kytka 20% účinných látek (legální, průmyslové konopí smí mít do 0,3%) - vy jste to přece nevěděli, vždyť konopí nepěstujete ke kouření, ale k estetickým účelům. A semínka jste kdesi dostali - už nevíte od koho, máte je dlouho - a byli jste přesvědčení, že se jedná o konopí bez účinných látek. Pěstovali jste jej v dobré víře, že se nejedná o konopí určené k výrobě marihuany...
článek pátý - KDYŽ VÁS CHYTNOU, ŽE JSTE KONOPÍ NĚKOMU POSKYTLI
Popřete to. Nikdy jste nikomu marihuanu nedali a neprodali. Když vás chytnou za ruku, dávali jste klientovi přivonět - nešlo o prodej, měl vám materiál okamžitě vrátit. A pokud proti vám bude člověk, kterému jste trávu dali nebo prodali svědčit? Zasloužíte potrestat, protože svatá rostlina do rukou sviní a idiotů nepatří. A člověk, který práskne svého dodavatele, je buď svině nebo idiot.
článek šestý -JDE O HUBU !!!
Při jakékoli manipulaci s konopím mějte neustále na paměti, že jste jednak za hranicí zákona, za druhé - máte v rukou mocnou a magickou substanci!!! Proto při manipulaci (konzumaci, distribuci atd.) vždy zachovávejte úctu a pokoru!!!
Konopí nepatří do rukou dětem a puberťákům. Zkouřený člověk nesmí řídit auto či manipulovat se zbraní. Kouřit na veřejnosti je stejně nevkusné jako na veřejnosti souložit či chlastat - všechny tyto činnosti se mají provozovat ve specializovaných zařízeních či v soukromí. Ukazovat se na veřejnosti zkouřený je stejný společenský prohřešek jako ukazovat se nalitý.
A když už se dostanete do maléru - volejte konopného ombudsmana Marka Jedličku (0602-820736). Pokud budete stíháni za držení, kouření či pěstování méně než dvanácti rostlin, požádá za vás po zaslání protokolu o milost.
J.X.D

Metalmania 2008!!!

28. února 2008 v 18:20

Marek Odehnal (11. 02. 2008, 13:00) Metalmania, Novesta - Zlín

Metalmania 2008
Headlinerem Metalmanie 2008 není nikdo menší než věčný rival slavné Metallicy - legendární thrashmetalová kapela Megadeth! Kapela s charismatickým Dave Mustainem v čele vydala v loňském roce nové album "United Abominations" a své světové turné k nové desce protahují, po koncertech v Americe, Japonsku a Austrálii, i na starý kontinent! V rámci festivalu Metalmania 2008 se tak Megadeth zastaví na jediném, exkluzivním koncertě i u nás v České republice.
Svou účast na Metalmanii 2008 také potvrdila další legendární americká thrashmetalová banda s "divočákem" Bobbym "Blitzem" Ellsworthem v čele - nestárnoucí Overkill! Na světě není mnoho kapel, které si získaly tak ohromný celosvětový respekt jako jsou právě Over Kill. Po jistém útlumu a pozdějším oživení metalové hudby v Americe jsou nyní tito zkušení "metalheads" zpět s novinkovou deskou "Immortalis", aby si dobyli zpět metalový svět a vychovali a hlavně získali si svou hudbou další generaci posluchačů. Old school trash metal ve své nejryzejší podobě!
Tyto dvě americké trash metalové legendy doplní ve hvězdném line-upu festivalu Metalmania 2008 jedna známá a u nás v ČR nesmírně populární německá metalová kapela. Ano, jsou to Rage, jejichž nový hudební počin pojmenovaný "Carved In Stone" spatří světlo světa již 22.února 2008. Rage slibují další super silnou dávku adrenalinu do žil pravého metalisty. S novou deskou samozřejmě přichází i jarní světové turné Rage a v rámci něho, ve zcela nové živelné show, vystoupí i na festivalu Metalmania 2008.
Program festivalu doplňují další zajímavá jména české i zahraniční metalové scény, viz.kompletní časový harmonogram festivalu:
13:00 Otevření haly
14:00 - 14:25 Helpness (CZ)
14:35 - 15:10 Six Degrees Of Separation (CZ)
15:25 - 16:05 Drone (Ger)
16:25 - 17:10 Törr (CZ)
17:30 - 18:20 Mortal Sin (Australia)
18:40 - 19:30 Evile (UK)
20:00 - 21:15 Overkill (USA)
21:45 - 23:00 Rage (Ger)
23:30 - 01:00 Megadeth (USA)

Zkamenělina nejvězšího mořského plaza!

27. února 2008 v 20:55

Sea reptile is biggest on record
By Paul Rincon
Science reporter, BBC News

Pliosaur (Tor Sponga, BT)
A fossilised "sea monster" unearthed on an Arctic island is the largest marine reptile known to science, Norwegian scientists have announced.
The 150 million-year-old specimen was found on Spitspergen, in the Arctic island chain of Svalbard, in 2006.
The Jurassic-era leviathan is one of 40 sea reptiles from a fossil "treasure trove" uncovered on the island.
Nicknamed "The Monster", the immense creature would have measured 15m (50ft) from nose to tail.
A large pliosaur was big enough to pick up a small car in its jaws and bite it in half
Richard Forrest, plesiosaur palaeontologist
And during the last field expedition, scientists discovered the remains of another so-called pliosaur which is thought to belong to the same species as The Monster - and may have been just as colossal.
The expedition's director Dr Jorn Hurum, from the University of Oslo Natural History Museum, said the Svalbard specimen is 20% larger than the previous biggest marine reptile - another massive pliosaur from Australia called Kronosaurus.
"We have carried out a search of the literature, so we now know that we have the biggest [pliosaur]. It's not just arm-waving anymore," Dr Hurum told the BBC News website.
"The flipper is 3m long with very few parts missing. On Monday, we assembled all the bones in our basement and we amazed ourselves - we had never seen it together before."
Young girl beside pliosaur flipper (J. Hurum) The Monster's flipper alone measures 3m in length
Pliosaurs were a short-necked form of plesiosaur, a group of extinct reptiles that lived in the world's oceans during the age of the dinosaurs.
A pliosaur's body was tear drop-shaped with two sets of powerful flippers which it used to propel itself through the water.
"These animals were awesomely powerful predators," said plesiosaur palaeontologist Richard Forrest.
A second large pliosaur has now been found on the Arctic island
Enlarge Image
"If you compare the skull of a large pliosaur to a crocodile, it is very clear it is much better built for biting... by comparison with a crocodile, you have something like three or four times the cross-sectional space for muscles. So you have much bigger, more powerful muscles and huge, robust jaws.
"A large pliosaur was big enough to pick up a small car in its jaws and bite it in half."
"There are a few isolated bones of huge pliosaurs already known but this is the first find of a significant portion of a whole skeleton of such a giant," said Angela Milner, associate keeper of palaeontology at London's Natural History Museum
"It will undoubtedly add much to our knowledge of these top marine predators. Pliosaurs were reptiles and they were almost certainly not warm-blooded so this discovery is also a good demonstration of plate tectonics and ancient climates.
Lena Kristiansen prepares specimens in the Natural History Museum, University of Oslo.
'Monster' fossil find in Arctic
"One hundred and fifty million years ago, Svalbard was not so near the North Pole, there was no ice cap and the climate was much warmer than it is today."
The Monster was excavated in August 2007 and taken to the Natural History Museum in Oslo. Team members had to remove hundreds of tonnes of rock by hand in high winds, fog, rain, freezing temperatures and with the constant threat of attack by polar bears.
They recovered the animal's snout, some teeth, much of the neck and back, the shoulder girdle and a nearly complete flipper.
Unfortunately, there was a small river running through where the head lay, so much of the skull had been washed away.
A preliminary analysis of the bones suggests this beast belongs to a previously unknown species.
Unprecedented haul
The researchers plan to return to Svalbard later this year to excavate the new pliosaur.
A few skull pieces, broken teeth and vertebrae from this second large specimen are already exposed and plenty more may be waiting to be excavated.
"It's a large one, and has the same bone structure as the previous one we found," said Espen Knutsen, from Oslo's Natural History Museum, who is studying the fossils.
Artist's impression of long-necked plesiosaur (Tor Sponga, BT) Excavations have also yielded long-necked plesiosaurs
Dr Hurum and his colleagues have now identified a total of 40 marine reptiles from Svalbard. The haul includes many long-necked plesiosaurs and ichthyosaurs in addition to the two pliosaurs.
Long-necked plesiosaurs are said to fit descriptions of Scotland's mythical Loch Ness monster. Ichthyosaurs bore a passing resemblance to modern dolphins, but they used an upright tail fin to propel themselves through the water.
Richard Forrest commented: "Here in Svalbard you have 40 specimens just lying around, which is like nothing we know.
Exacavation at the Monster siteThe 2007 fieldwork took place in challenging conditions
"Even in classic fossil exposures such as you have in Dorset [in England], there are cliffs eroding over many years and every so often something pops up. But we haven't had 40 plesiosaurs from Dorset in 200 years."
The fossils were found in a fine-grained sedimentary rock called black shale. When the animals died, they sank to the bottom of a cold, shallow Jurassic sea and were covered over by mud. The oxygen-free, alkaline chemistry of the mud may explain the fossils' remarkable preservation, said Dr Hurum.
The discovery of another large pliosaur was announced in 2002. Known as the "Monster of Aramberri" after the site in north-eastern Mexico where it was dug up, the creature could be just as big as the Svalbard specimen, according to the team that found it.
But palaeontologists told the BBC a much more detailed analysis of these fossils was required before a true picture of its size could be obtained.

Opravdu zajímavý dokument!

26. února 2008 v 19:56
Zeitgeist The Movie Zeitgeist The Movie je americký film, který formou střihového dokumentu předkládá skeptický pohled na autenticitu textů Bible, konspirační teorie ohledně teroristických útoků 11. září 2001 a vlivu Federálního rezervního systému. U filmu je znám jediný autor. Překlad je s českými titulky.
http://zahady.mysteria.cz/news.php?id=1011&PHPSESSID=8ff43acc04dd8b3af1293cc49e30cfa3

Cradle of filth-Sleepless-Anathema cover

25. února 2008 v 22:40
Cradle Of Filth
(Anathema cover)
Sleepless
Beze Spánku
.From The Cradle To Enslave .


Plan 9 from outer space

24. února 2008 v 22:57 | D.Tomek

PLÁN 9 Z VNITŘNÍHO VESMÍRU

Ed Wood jr. Díky své poznámce o starších SF filmech (IK 11-12/00) jsem získal možnost (děkuji tímto p. Zdeňku Šulcovi) shlédnout důkladně film "Plan 9 from Outer Space" (1958) režiséra p. Eda Wooda jr. (1925-78). Tento film je asi většině čtenářů znám. Filmy Eda Wooda jr., a právě "Plan 9", vzbuzují dodnes úžas diváků. Dokonce se zdá, že s přibývajícími roky zájem roste, alespoň mezi znalci. Jednou to třeba dotáhne zadními vrátky až na uznávaného člena zlatého fondu světové kinematografie. Nejsem jistě jediný, kdo Eda Wooda jr. objevil až po láskyplné pokloně, kterou mu složil posmrtně režisér p. Tim Burton vynikajícím filmem "Ed Wood" (1994). Pokud mohu doporučit: kdo by chtěl s Ed Woodem začít, podívejte se napřed na tento film Tima Burtona, budete pak mnohem lépe rozumět vlastním dílům Mistra. A kdyby nic jiného, tak si vychutnáte, jak krásně zahrál p. Martin Landau roli p. Bély Lugosiho (právem byl tento výkon oceněn Oskarem).

Žádný kýč

Zajímavou poznámku napsal před časem (IK 13/95) p. Jan Vaněk jr. ve svém svědectví o promítání nejhorších SF filmů všech dob, které v Praze pořádalo v té době sdružení Rigor Mortis. Autor tehdy vyjádřil zklamání nad tím, že "Plan 9" byl považován za horší film, než pátý nejhorší film "Hvězdná srážka". "Hvězdná srážka" byla mnohem podbízivější, kdežto "Plan 9" mu připadal pouze naivní. On už samotný koncept žebříčku nejhorších filmů je vnitřně rozporný. Myšlenka, že některé umělecké dílo je objektivně hodnotnější než dílo jiné, vychází z dost tradiční představy o umění. Na druhé straně promítání špatných filmů, jejich recenzování a vůbec vytváření jejich kultu je zábavou velmi nekonzervativní - můžeme ji nazvat postmoderní, dekadentní, undergroundovou či na ni můžeme plácnout jinou podobnou nálepku dle libosti. "Plan 9" rozhodně není žádný kýč - nikdo střízlivý jej nemůže nazvat podbízivým jednoduchým dílkem, které hraje na city masového diváka. Je to film vážný, strohý, a přitom labilní. Masovému divákovi se film nikdy nelíbil (či spíše ho žádné masy nikdy neviděly), může oslovit jen diváka vyspělého. A není divu, když v "Plan 9" je všechno špatně: herci neumějí hrát, zápletka nedává smysl, Ed Wood neměl talent ani jako režisér, scénárista ani jako producent, přestože všechny tyto funkce zastával. Kvalitě replik ve scénáři neprospěla jistě ani vodka s džusem, pod jejímž vlivem Ed Wood jr. psal nejraději (no - to jsou teda lidi, že, vážení čtenáři). "Plan 9" je prostě křišťálově špatný. To však neznamená, že takové dílo nemůže mnoha divákům přinést větší katarzi než filmy lepší.

Všechno je špatně

Na internetu lze nalézt několikastránkové soupisy nesmyslů a chyb, jichž se tvůrci "Plan 9" dopustili. Připomeňme si alespoň některé. Příznačné je hned to, že hlavní hvězda filmu a veterán předválečných horrorů o p. Draculovi, Béla Lugosi, zemřel po natočení několika zkušebních záběrů. Těchto několik sekund se ve filmu opakuje znovu a znovu (konkrétně 5x). Celý film tedy za Bélu odehraje záskok, který si drží před obličejem plášť. Když je potřeba za něj něco říct, ozve se hlas komentátora, aby děj vysvětlil. Další němou roli sehrála finská herečka pí. Maila Nurmi alias Vampira, která přijala roli díky zoufalému stavu svých financí. Situaci nezachránil ani p. Tor Johnson svým vzhledem a hereckými schopnostmi křížence boxera a zápasníka sumo. Kapitolou samou pro sebe je jasnovidec p. Criswell, který promluví k divákům na úvod a na závěr filmu ("Co když právě Vás přepadnou emzáci zezadu cestou z kina?"). Docela by mě zajímalo, jestli se jím p. Šteindler inspiroval při svém daimonickém výkonu moderatizátora ve filmu "Pražská 5". Honoráře herců nebyly jedinou položkou, na které Ed šetřil. Co nešlo natočit ve vypůjčených kulisách na jedné scéně, převzal nemilosrdně z dokumentárních filmů a slepil dohoromady; během několikaminutové akce se 10x změní noc a den. Rekvizity byly také prosté: stejná ozdoba musela posloužit na zdi v letadle i uvnitř UFO; stejnou silničářskou lampu má na stole vůdce Marťanů a je i na zdi v UFO; supervyspělí emzáci řídí svoje talíře z kancelářských židlí a před nimi na dřevěném stole stojí lampové rádio atd. apod. O konzistenci děje nemá smysl hovořit: každý profesor logiky by se z toho pomátl. Vůdce emzáků vyhlašuje plán č. 9 (tj. oživení mrtvol) v půlce filmu, i když zombíci už dávno pobíhají po hřbitovu; sledujeme dlouhé záběry na rotačky chrlící noviny s palcovými titulky o UFO přelétávajících nad americkými městy, přesto si však emzáci stěžují, že vláda jejich existenci tají atd. Speciální efekty? No comment, sorry.

Přínos

Proč si tedy ten film tak rád pouštím, ať už sám nebo na party? Protože dává pravdivou a autentickou výpověď o tom, jak je život těžký. Ed Wood jr. dělal filmy a neuměl to. Jak pravil Homer J. Simpson: "Ať děláš, co děláš, vždycky existuje na světě nejmíň milión lidí, kteří to dělají líp." Ed měl pro svou práci alespoň nekonečné nadšení a obětoval jí všechno. Věděl, co chce, a šel za tím. Teoreticky Ed jednal správně a odměna ho neměla minout. Bohužel, ve skutečnosti mu nadšení a sebedůvěra nepomohly. Nikdy se úspěchu nedočkal, a stal se naopak symbolem úchylného idiota bez talentu. Uchlastal se v 53 letech. Čas nezakryl milosrdně Edovy nedostatky. Ani patina starých černobílých obrázků neschová fakt, že ty filmy nestály za nic. Nechtěné umělecké sdělení "Plan 9" dopadá na člověka s nečekanou intenzitou a komplexností. Nejsi nic zvláštního a nečekej, že se to změní k lepšímu. Každá chyba se ti bude vracet i po letech. Nadšení problémy jenom zhoršuje. Měl by ses s tím smířit, ale stejně ti to nepomůže. A jestli něčeho dosáhneš, bude to zhruba opak toho, o co ses snažil. Jsou i veselejší filmy, to uznávám. Ale nakonec - i při "Plan 9" se tomu všemu můžete zasmát. A hlavně - jak říká Criswell na závěr filmu - můžete dokázat, že to není pravda?
D.Tomek

Operace Zlomeý šíp!

23. února 2008 v 13:05

Na Guamu havaroval americký bombardér B-2

Bombardér B-2 foto: ČTK/EPA
Na Andersenově vzdušné základně amerického vojenského letectva na ostrově Guam v sobotu havaroval těsně po startu "neviditelný" bombardér B-2. Dvoučlenná posádka se zachránila, informovala o nehodě americká armádní místa. "Piloti prošli lékařskou prohlídkou a jejich zdravotní stav je dobrý," konstatuje prohlášení amerického vojenského letectva.
23. 2. 2008 09:10 - GUAM
Mluvčí vojenského letectva neposkytla k nehodě, ani k přítomnosti stroje na Guamu žádné podrobnosti. Bombardér B-2 má stejně jako další dvacítka těchto strojů trvalou základnu na Whitemanově leteckém středisku v americkém státě Missouri.
Podle agentury AP plnil bombardér na Guamu úkoly v rámci pravidelné rotace, jejímž cílem je posílit americkou přítomnost v oblasti asijsko-pacifického regionu v době, kdy další americké síly byly přemístěny do Iráku a Afghánistánu. Guam, který spadá pod svrchovanost Spojených států, leží asi 6000 kilometrů jihozápadně od Havaje.
B-2, jehož hodnota se pohybuje kolem 1,2 miliardy dolarů, využívá nejvyspělejších technologií, které mu umožňují uniknout radarovému zaměření, nebo ho alespoň velmi ztížit. Tím se mimořádně snižuje i nebezpečí, že by nepřátelské síly mohly tento stroj sestřelit.
Dolet téměř 10 000 kilometrů bez doplnění paliva umožňuje nasazovat B-2 i ve velmi vzdálených oblastech. Stroje B-2 byly nasazeny do operací například v Afghánistánu, v Iráku či v Srbsku.

Pátrání po mayských chrámech z vesmíru

22. února 2008 v 21:27

Satellites spot lost Guatemala Mayan temples

GUATEMALA CITY (Reuters) - Ancient Mayan astronomers aligned their soaring temples with the stars and now modern archeologists have found the ruins of hidden cities in the Guatemalan jungle by peering down from space.

Archeologists and NASA scientists began teaming up five years ago to search for clues about the mysterious collapse of the Mayan civilization that flourished in Central America and southern Mexico for 1,000 years.

The work is paying off, says archeologist William Saturno, who recently discovered five sprawling sites with hundreds of buildings using a spy satellite that can see through clouds and forest to reveal differences in the vegetation below.


Tak to jó!

21. února 2008 v 19:34

UPDATE: K předobjednávce GTA IV poznávací značku

Obrázek k novince
Update:
Líbí se vám tahle stylová poznávací značka? Předobjednání GTA IV není jediným prostředkem, jak ji získat. Díky českému distributorovi hry, firmě Cenega, budete mít možnost vyhrát 10 kusů GTA IV SPZ v soutěži, kterou pro vás na Hrej! vyhlásíme. Kdy, ještě nejsme schopní říci, do data vydání hry ale zcela určitě.
Původní zpráva
Předobjednávek počítačových her zrovna moc lidí nevyužívá, přitom se jedná o ten nejpohodlnější způsob jak dostat hru domů klidně i několik dní předtím, než se oficiálně dostane na pulty obchodů. Online obchod Amazon.com teď přišel s velice zajímavou nabídkou, která by mohla přesvědčit několik váhajících zákazníků, kteří mají zájem o čtvrtý díl Grand Theft Auta už teď. Je dávno známé, že speciální edice GTA 4 bude obsahovat art book, soundtrack, klíčenku, bezpečnostní schránku a sportovní tašku. Pokud by vás ale ani tahle nadílka nepřesvědčila, můžete právě teď získat (a tato akce není nikde jinde, než právě na Amazonu) ještě poznávací značku, vyvedenou v pěkných GTA IV barvách. Tu si samozřejmě nebudete moci našroubovat na své auto (nebo budete, ale pak počítejte s několika real-life hvězdičkami zájmu policistů), ale třeba nad televizí by se mohla dobře vyjímat. Mrkněte i na fotku u této novinky, je to ona poznávačka.